Muzeum Afrykanistyczne im. dr Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł Gruszyńskiej, Kolekcja Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich

Wstęp:

płatny

Adres:

ul. Szpitalna 32, 32 - 300 Olkusz

Telefon:

32 754 44 55

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Olkuskie Muzeum Afrykanistyczne, to jedna z największych w Polsce placówek muzealnych prezentujących sztukę i kulturę Czarnego Lądu. Muzeum powstało w 1971 roku dzięki darom przekazanym przez Bogdana Szczygła - założyciela placówki, olkuskiego lekarza i pisarza, który spędził kilkanaście lat życia w Afryce. Z czasem kolekcja powiększyła się o cenne zbiory przekazane przez prywatnych darczyńców.
W zbiorach olkuskiego muzeum zgromadzono eksponaty obrazujące życie codzienne plemion Afryki Zachodniej oraz Środkowej. W muzeum można oglądać sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby i biżuterię oraz broń z różnych regionów Afryki. W zbiorach dominuje sztuka wojowniczych Tuaregów, zwanych „Błękitnymi rycerzami Sahary” oraz tajemniczego plemienia Dogonów. W muzeum prowadzonym przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu prezentowana jest także przekazana placówce prywatna kolekcja Anny i Leona Kubarskich obejmująca sztukę i malarstwo Czarnej Afryki.
Szczegółowe informacje: www.mok.olkusz.pl

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1692