Muzeum Regionalne PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu

Wstęp:

płatny

Adres:

Rynek 20. 32 - 300 Olkusz

Telefon:

32 6434227

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

To założone w 1911 roku muzeum, mieszczące się w zabytkowej kamienicy „Batorówka” przy olkuskim rynku jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce.

W jego bogatych zbiorach jest miecz z przełomu XIII i XIV wieku. Ponoć ścięto nim dwóch olkuskich gwarków, którzy w poszukiwaniu srebra podkopali się po miejscowy kościół i klasztor augustianów. W muzeum można podziwiać przedmioty dokumentujące bogatą przeszłość Olkusza, wśród nich kamienny gmerk, czyli herb mieszczański, groty strzał z XV wieku, fragmenty drewnianych rur wodociągowych z XVI-XVII wieku, fragment kolumny z kościoła św. Jana, a także bogatą kolekcję archeologiczną w tym skorupy naczyń rzymskich i z okresu brązu. Na uwagę zasługuje ekspozycja górnictwa kruszcowego, stare narzędzia górnicze; moździerz do rozdrabniania rudy i sito do jej płukania, lampki górnicze, czy drewniany młot górniczy. Kolekcję uzupełniają minerały i jurajskie skamieliny. Poza tym w muzeum zgromadzono mapy, monety i fotografie. W bogatym dziale etnograficznym na szczególną uwagę zasługuje XIV- wieczna rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Cenna jest kolekcja judaiców (fotografie olkuskich Żydów i ich rodzin, dokumenty, książki), a także zbiory malarstwa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1273