Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego

Wstęp:

płatny

Adres:

ul. Szpitalna 32, 32 - 300 Olkusz

Telefon:

32 754 44 55

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Władysław Wołkowski (1902 – 1986) absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych był nazywany „Michałem Aniołem wikliny”. Wykonane przez niego z wikliny przedmioty użytkowe; krzesła, czy stoły do dziś zaskakują oryginalnością rozwiązań. Nie przypadkiem dzieła tego prekursora nowoczesnego designu były prezentowane i odznaczone złotym medalem podczas Światowej Wystawy Sztuki i Techniki w 1937 roku w Paryżu. Szczególny charakter mają tworzone przez Wołkowskiego „strojeńce polskie”, czyli duże, barwne makaty i kilimy. Wykonywane z wikliny, sznurka, trzciny i piór dzieła Wołkowskiego są świadectwem niepospolitego talentu tego artysty, który był też autorem koncepcji tzw. mieszkania poetyckiego. Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego prowadzone przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, które mieści się w zabytkowym, XIX wiecznym Dworku Machnickich to największy w Polsce zbiór jego prac.
Szczegółowe informacje: www.mok.olkusz.pl

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1411