Olkuska starówka

Adres:

Rynek

Starówka i rynek powstały w XIII i XIV wieku, kiedy zaczęło rozwijać się górnictwo srebra i ołowiu. Jedną z najokazalszych kamienic jest „Batorówka” (Rynek 20), w której mieści się Muzeum Regionalne PTTK. W kamienicach przy rynku można podziwiać gotyckie i renesansowe portale. Pod kamienicami znajdują się gotyckie piwnice. Najgłębsze mają trzy kondygnacje i kilkanaście metrów głębokości. Część z nich została zaadaptowana na kawiarnie i restauracje. Pod olkuskim rynkiem znajdują się mury piwnic gotyckiego ratusza. W planach jest urządzenie tam podziemnej trasy turystycznej. W południowej części rynku znajduje się budynek Starego Starostwa z początku XIX wieku. Niegdyś w tym miejscu znajdowała się królewska mennica. Nieopodal rynku przy ul. Floriańskiej, ma swoją siedzibę Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2033