Zamek Rabsztyn

Wstęp:

Płatny

Adres:

Rabsztyn, 32 - 300 Olkusz

Telefon:

32 6431120, 32 4943966

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Zamek Rabsztyn to jedna z ciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Nazwa zamku wywodzi się z niemieckiego „Rabenstein”, czyli „Krucza Skała”. 

Pod koniec XIII wieku, na szczycie skały powstał zamek górny z wieżą obronną. Ponieważ zamek górny był niewielki, w połowie XIV wieku, u podnóża skały powstał zamek średni, a na przełomie XIV i XV wieku zbudowano zamek dolny. Po śmierci króla Kazimierza Wielkiego zamek przeszedł w ręce rodu Leliwitów - Melsztyńskich. Później, jako siedziba królewskiego starostwa zamek trafił w ręce Tęczyńskich. Od początku XVI wieku zamkiem władały trzy pokolenia bogatego rodu Bonerów. Wtedy w rabsztyńskim zamku gościł król Henryk Walezy. Na przełomie XVI i XVII wieku powstał renesansowy pałac, którego mury możemy oglądać po dziś dzień. W 1657 roku zamek został spalony przez ustępujących z Polski Szwedów.  W 1990 roku, kiedy zamek stał się własnością gminy Olkusz, staraniem władz miasta przeprowadzono szereg prac zabezpieczających i rekonstrukcyjnych. Uzupełniono i odtworzono część murów, wybudowano dwa drewniane mosty i odbudowano zamkową bramę, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona historii zamku. W ostatnich latach zrekonstruowano część zamku górnego i wieży, gdzie powstał taras widokowy. Zamek administrowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu można zwiedzać w sezonie turystycznym. Rokrocznie pod zamkiem odbywają się widowiskowe turnieje rycerskie. Szczegółowe informacje: www.mok.olkusz.pl

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2505