Bazylika konkatedralna pw. św. Jakuba w Olsztynie

Adres:

Stanisława Staszica 11, 11-041 Olsztyn

Bazylika konkatedralna pw. św. Jakuba w Olsztynie powstała w II poł. XIV wieku. Jest to budynek ceglany, z przyległą wieżą. Całość obiektu reprezentuje styl gotycki. Wnętrze kościoła nie prezentuje się zbyt bogato na tle widoku z zewnątrz. W 1807 roku, w czasach wojen napoleońskich, żołnierze francuscy zamknęli w bazylice 1500 – set rosyjskich jeńców wojennych. Ci chcąc się ogrzać w czasie zimy zaczęli wykorzystywać wyposażenie kościoła jako opał. W środku kościoła z dawniejszych czasów zachowały się między innymi: tabernakulum ścienne i tryptyk (gotyk), dekoracja malarska tabernakulum ściennego i świeczniki (renesans) oraz rzeźby apostołów św. Andrzeja i Jakuba Starszego (barok). W latach 1898-1900 organistą w ówczesnym kościele pw. św. Jakuba w Olsztynie był Feliks Nowowiejski, twórca „Roty” i „Legendy Bałtyku”.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1705