Zamek w Olsztynku

Adres:

ul. Zamkowa 6, 11-015 Olsztynek

Zamek krzyżacki w Olsztynku budowany był na przestrzeni lat 1349-1366. Powstał z polecenia komtura Hohensteina, który przeznaczył go jako siedzibę dla poborców podatkowych.

Zamek zlokalizowany był w miejscu w którym wcześniej znajdował się pruski gród obronny. Budowla reprezentuje styl gotycki. Dawniej posiadała wieże, mury obronne i trzy lub cztery skrzydła. W późniejszym czasie, pod koniec I poł. XIX wieku, dobudowano w stylu neogotyckim skrzydło wschodnie i utworzono w tym miejscu gimnazjum. Jednym z absolwentów tego gimnazjum był Emil Behring, który w 1901 roku otrzymał pierwszą nagrodę Nobla z dziedziny medycyny. Obecnie budynek ten służy jako szkoła. Znajduje się tu zespół szkół im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2133