Źródełko Błogosławionego Wincentego Kadłubka

Adres:

Karwów

Autor „Kroniki Polski” – Wincenty Kadłubek – podobnie jak jego dzieło swobodnie mieszające prawdę historyczną z fikcją, przysparza sporo kłopotów historykom usiłującym ustalić fakty z jego życia.

Źródła kościelne podają jego miejsce urodzenia jako Karwów pod Opatowem, gdzie znajduje się Źródełko Błogosławionego Wincentego Kadłubka. Ten wykształcony jak na swoje czasy człowiek był biskupem i pracownikiem Kazimierza Sprawiedliwego na polecenie którego napisał „Kronikę Polski” opisującą dzieje kraju od najdawniejszych po 1202 rok. Oprócz „Kroniki” Galla Anonima to dzieło stanowi główne źródło informacji o dziejach Polski, problem jednak w tym, że w celu osiągnięcia odpowiednich efektów moralnych i estetycznych, Wincenty Kadłubek wplatał swobodnie pomiędzy autentyczne postacie z historii Polski m. in. Juliusza Cezara lub Aleksandra Wielkiego, którzy według niego mieli wpływ na rozwój kraju. Ostatnie lata swojego życia Wincenty Kadłubek spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie, gdzie został pochowany, natomiast co do miejsca jego urodzenia, niektóre źródła podają Kargową, a niektóre Karwów. To właśnie w tej ostatniej miejscowości znajdziemy jednak Źródełko Wincentego Kadłubka i tutaj jest on otaczany wyjątkową czcią. Źródełko Błogosławionego Wincentego Kadłubka znajdziemy w dawnym kamieniołomie, pośród malowniczych i charakterystycznych dla tych okolic wąwozów i pagórków lessowych. Znajduje się tutaj zbiornik wodny, miejsce popularne wśród okolicznych wędkarzy oraz źródełko bijące z wysokiej skarpy, którego woda według podań ma właściwości lecznicze. Niedaleko źródełka ustawiona została w 1995 roku kapliczka upamiętniająca stojący tutaj według tradycji dom rodzinny Wincentego Kadłubka. Przy głównej drodze biegnącej przez Karwów stoi natomiast figura kronikarza z księgą w ręku z 1919 roku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1860