Muzeum Geodezji i Kartografów

Adres:

Henryka Sienkiewicza 17,27-500 Opatów

Telefon:

15 868 47 77

Muzeum Geodezji i Kartografii zostało założone w 2005 roku na skutek porozumienia zawartego między Stowarzyszeniem Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych a Powiatem Opatowskim w celu prezentacji wyjątkowego zbioru będącego efektem dziesięcioletniej działalności stowarzyszenia.

To jedyne tego typu muzeum w Polsce, a nawet w skali europejskiej, posiadające w swoich zbiorach wyjątkowo rzadkie mapy, starodruki oraz urządzenia do pomiarów geograficznych i kartograficznych. Siedziba Muzeum Geodezji i Kartografii mieściła się w budynku Starostwa powiatowego, natomiast w ostatnich latach planowane było przeniesienie go w nowe miejsce. Wśród zbiorów Muzeum Geodezji i Kartografii znajdują się m. in. urządzenia do wykonywania zdjęć lotniczych do tworzenia map kartograficznych, obrabiające zdjęcia lotnicze maszyny, liczne przyrządy kreślarskie i pomiarowe oraz komputer do konwersji map papierowych w elektroniczne. Dodatkową atrakcją jest stworzone tutaj odwzorowanie gabinetu dawnego kartografa pozwalające na chwilę przenieść się w czasy, kiedy na mapach znajdowało się jeszcze wiele białym plam żmudnie uzupełnianych dzięki niebezpiecznym podróżom i przekazom wędrowców po świecie. Ważną częścią kolekcji Muzeum Geodezji i Kartografii są także mapy, z których najstarsze przedstawiają zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Można tu także obejrzeć mapy katastralne – prezentujące grunty i budynki własności, a także opracowania geodezyjne starych map. Muzeum Geodezji i Kartografii organizuje także cykliczne spotkania specjalistów obu tych dziedzin, zapraszając ich z całej Polski i świata, sympozja, konferencje oraz warsztaty pozwalające na poznanie tajników zawodu kartografa oraz geodety. Czynne jest w dni pracujące od godziny 8 do godziny 15, w dni wolne wizyta możliwa jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1127