Bazylika Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu

Adres:

Katedralna 2, 45-007 Opole

Od wielu lat Bazylika Podwyższenia Krzyża Świętego jest ciągle remontowana i odnawiana.

Większość prac odbywa się tylko dzięki pieniądzom uzbieranym od wiernych. Ochrona tego obiektu jest bardzo ważna, ponieważ ma on już naprawdę sporą i odległą historię. Pierwsze informacje o tym miejscu pochodzą już z okolic X – XI wieku. Opolski kościół otrzymał w roku 1024 relikwie Krzyża Świętego. Wtedy właśnie zdecydowano się na zmianę herbu miejscowości. XIII wiek to moment przeistoczenia się kościoła Świętego Krzyża w kościół kolegiacki. Pod koniec tego samego wieku, bo w roku 1295 wybudowana została bazylika, którą wykonano w stylu późnoromańskim. Dziś Bazylikę Podwyższenia Krzyża Świętego możemy uznać za dużą atrakcję Opola, a także za ozdobę tego miasta. Z ciekawostek warto wspomnieć również o tym, że w roku 1995, parafia ta obchodziła swoje 700-lecie. Historia parafii i tego obiektu jest więc naprawdę bardzo długa. Opole to niezwykłe miast. Niezwykłe z tego względu, że znajduje się tutaj całkiem sporo ciekawych obiektów, wśród których są również zabytkowe, wiekowe już kościoły i obiekty kultu religijnego. Jednym z takich obiektów jest właśnie wspomniana Bazylika Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to miejsce jak najbardziej warte uwagi, które powinno być priorytetem na liście zabytków zwiedzanych w Opolu przez turystów. Ktoś kto wybiera się do Opola po prostu musi w te miejsce się udać i zobaczyć tę bazylikę na własne oczy. Tego typu miejsc na całym świecie nie ma zbyt wielu. Cieszmy się z tego, że jedno z nielicznych znajduje się również w naszym kraju. Każdego roku do bazyliki przyjeżdża wielu turystów. Bardzo duża część z nich, to turyści zagraniczni, którzy zaciekawieni są historią tego obiektu jak i Opola i dlatego decydują się tutaj przyjechać na urlop.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2105