Centralne muzeum jeńców wojennych w Opolu

Wstęp:

Wolny

Adres:

ul. Minorytów 3, 45-017 Opole

Telefon:

+48 77 453 78 72

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

W Łambinowicach-Opolu zlokalizowane jest Muzeum Jeńców Wojennych.

Jest to ciekawe muzeum, które każdy powinien odwiedzić. Pokazuje ono w jakich warunkach byli oni przetrzymywani. Dowiemy się bardzo wiele ciekawych informacji na temat obozów jeniecki, a także zobaczymy pozostałości po tego typu obiektach. Muzeum te zostało utworzone w roku 1964. Muzeum znajduje się po części w dwóch siedzibach. Jedna znajduje się typowo w Opolu, druga nie daleko, bo w Łambinowicach. W tej drugiej miejscowości na cele muzea dostosowano budynek, w którym dawniej funkcjonowała komenda Wermachtu. Jest więc to dodatkowa ciekawostka, która może przyciągnąć do tego miejsca wielu turystów. Cały teren muzeum w Łambinowicach jest uznany za zabytek. Warto także wspomnieć o tym, że na początku XXI wieku zostało ono uznane za Miejsce Pamięci Narodowej. Siedziba w Opolu znajduje się w byłej już siedzibie ORMO. Obiekt ten przez długi czas wymagał ogromnych nakładów pieniężnych, aby udało się go doprowadzić do stanu używalności. Remonty okazały się niezbędne. Czego możemy się w tym muzeum spodziewać? Otóż przede wszystkim znajdziemy tu masę pamiątek związanych z jeńcami. W większości przypadków pamiątki i eksponaty dotyczą okresu II Wojny Światowej, choć znajdziemy tu również obiekty pochodzące z wcześniejszej wojny. Ekspozycje dotyczą jeńców i przedmiotów jakie posiadali w obozach, jednak są tu również przedmioty, z których korzystali obozowi wartownicy. Wizyta w tym miejscu jest naprawdę niezwykłym i ciekawym wydarzeniem. Takie miejsca warto odwiedzać, ponieważ pozwalają nam na chwilę zadumy i przeniesienie się myślami do tego okresu jaki muzeum przedstawia. Widzimy cierpienie i trudne warunki w jakich ci ludzie musieli przebywać. Daje to naprawdę do myślenia, dlatego każdy powinien odwiedzić Muzeum Jeńców Wojennych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1237