Cmentarz żydowski w Opolu

Adres:

Opole

W Opolu znajduje się synagoga więc nie może w tej miejscowości zabraknąć również żydowskiego cmentarza.

Jest on zlokalizowany przy ulicy Granicznej. Cmentarz został założony w roku 1822. Początkowo nie znajdował się on na terenie Opola. Jego lokalizacja była ustalona poza miastem. Z czasem jednak granice miasta się rozrastały i tak znajduje się on dziś na jego terenie. Zgoda na utworzenie cmentarza została wydana w 1816 roku. Nie było to jednak takie łatwe przedsięwzięcie, ponieważ trzeba było zakupić ziemię i w jakiś sposób miejsce przygotować do funkcji jaką miało pełnić. Z ciekawostek warto także wspomnieć o tym, że pierwszy pochówek na cmentarzu miał miejsce zanim został on jeszcze oficjalnie otwarty. Pogrzeb miał miejsce w 1821 roku, a otwarcie tego obiektu odbyło się w roku 1822. Z czasem miejsca na cmentarzu brakowało i zdecydowano się o dokupieniu ziemi. Pochówki w tym miejscu odbywały się do roku 1940. Cmentarz ten nie uległ wielkim zniszczeniom podczas toczących się wojen światowych. Po II Wojnie Światowej przez chwilę cmentarz ten był jeszcze zarządzany przez ludność żydowską. Dbali oni o te ważne dla nich miejsce. Z czasem jednak coraz bardziej on niszczał, aż ostatecznie zamknięto cmentarz w roku 1963. W latach 70-tych zdecydowano się na wybudowanie ogrodzenia, które będzie oddzielało część cmentarną z nagrobkami, od innych zabudowań. Do dziś zachowało się tutaj bardzo wiele nagrobków. Niektóre są w złym stanie jednak większość może trzyma się w miarę dobrze. Najstarszym nagrobkiem jest ten z roku 1840. Jest to bardzo ciekawe i klimatyczne miejsce, które potrafi odwiedzających wprowadzić w specyficzny stan zadumy. Na cmentarzu znajdują się groby ludzi o bardzo różnym wykształceniu, majątku. W obliczu śmierci wszyscy oni są sobie równi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1399