Ratusz w Opolu

Adres:

Rynek, 45-015 Opole

Jak w każdym mieście tak również w Opolu znajduje się ratusz.

W niektórych miejscowościach ratusz jest ciekawym i wartym uwagi obiektem, a w innych niestety nie. Na szczęście w Opolu ratusz jest bardzo interesującym budynkiem i warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z nim, jeśli tylko będziemy mieli okazję pojawić się w OpoluRatusz znajduje się dziś na miejscu starego domu kupieckiego, który był zbudowany z drewna. Zdecydowano, aby budynek ten przenieść w inne miejsce oraz wybudować murowany ratusz. Nie było to jednak łatwe zadanie i budowa chwilę trwała. Decyzja o budowie ratusza zapadła w okolicach XIV wieku. Z czasem obiekt ratusza modernizowano i powiększano. W XVI wieku powstała wieża z zegarem a także dzwonem. Jak w większości miast w wiekach XVI – XIX tak również w Opolu miał miejsce pożar, który strawił doszczętnie wieżę. Po jakimś czasie po pożarze zrobiono całkowity remont i przebudowano cały kompleks ratuszowy. Z ciekawostek warto także wspomnieć o tym, że ratusz bez szwanku przetrwał całą II Wojnę Światową. Nic nie uległo uszkodzeniu. Dziś dzięki temu może cieszyć nasze oczy. Jest to naprawdę przepiękny, ogromny wręcz budynek. Pod koniec XX wieku zdecydowano się na odnowę elewacji obiektu. Dziś możemy odwiedzając te miejsce skorzystać również z oferty restauracji, która mieści się w piwnicach ratuszaOpolski ratusz bardzo rzuca się w oczy. Trudno go nie zauważyć, ponieważ jest to spory budynek. Wielokrotnie przebudowywany możemy podziwiać po dziś dzień. Ostatnia większa modernizacja obiektu miała miejsce w roku 1936, może właśnie dlatego tak dobrze tutejszy ratusz się trzyma. Jeszcze jedną ciekawostką, o której warto wiedzieć jest to, że każdego dnia z wieży ratusza wydobywa się hejnał tego miasta. Warto być w okolicy właśnie wtedy, gdy jest on odgrywany.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1274