Stara Synagoga w Opolu

Adres:

ul. Szpitalna 1, Opole

Praktycznie nie ma w naszym kraju miejscowości, która nie miałaby w przeszłości związku z ludnością żydowską.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu terytorium naszego kraju zamieszkiwało bardzo wielu żydów. Nic więc dziwnego, że co krok znajdujemy miejsca z nimi związane. Jedno z takich miejsc znajduje się także w Opolu, a jest nim niewątpliwie Stara Synagoga jaka się w tym mieście znajduje. Jest ona zlokalizowana przy ulicy Szpitalnej. Wybudowano ją już dosyć dawno temu, bo miało to miejsce w roku 1842. Aby obiekt ten udało się wybudować konieczne było przeprowadzenie wielu zbiórek funduszy na ten cel. Historia Starej Synagogi jest bardzo interesująca. Funkcjonowała ona od swojego powstania przez kilkadziesiąt lat, aż w roku 1893 zdecydowano się na jej rozbudowę. Z czasem żydów przybywało w mieście i synagoga stała się zbyt mała. Zdecydowano o jej sprzedaży i tak się również stało. W 1897 roku miało miejsce ostatnie nabożeństwo przeprowadzane w tym miejscu. Społeczność żydowska przeniosła się do nowej synagogi, która została wybudowana dzięki zbiórkom pieniędzy, a także dzięki kwocie jaką udało się uzyskać po sprzedaniu Starej Synagogi. Stara Synagoga przetrwała do czasów dzisiejszych. Żadna z wojen światowych jej nie zniszczyła i za bardzo nie uszkodziła. Po wojnie w jej wnętrzu zorganizowano magazyn książek, a z czasem zdecydowano o tym, że posłuży ona tutejszej regionalnej stacji telewizyjnej. Budynek ten do dziś jest bardzo ciekawym obiektem ze względu na swoją historię, ale także ze względu na swój wygląd. Nadal możemy zauważyć, że w przeszłości był to obiekt religijny. Pomimo tego, że od ponad stu lat nie odprawiana tutaj żydowskich nabożeństw, to widać nawiązania do tej religii. Warto Starą Synagogę obejrzeć. Nawet z zewnątrz jest ona warta uwagi.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1520