Zamek Górny w Opolu

Adres:

ul. Osmańczyka, Opole

Nazwa „Zamek Górny” wzięła się od tego, że zamek ten znajduje się w najwyższym punkcie miejscowości.

Nie był to jedyny zamek w Opolu. Tego typu obiekty były w tej miejscowości dwa. Jeden przetrwał jednak nie był to „Zamek Górny”. Dziś możemy podziwiać tylko niewielkie jego fragmenty. Nie ma zbyt wielu informacji na temat tego obiektu. Większość więc tego, co możemy na jego temat usłyszeć to domysły. Budynek został rozebrany w roku 1669. Spowodowane było to jego dewastacją. Nie remontowano go na czas i po pewnym okresie czasu uległ ogromnym zniszczeniom i nie zdecydowano już na jego odbudowę. Dziś z pozostałości tego zamku możemy zobaczyć wieżę, która jest częścią budynku Zespołu Szkół Mechanicznych. Znajduje się ona w okolicy ulicy Osmańczyka. Z ciekawostek warto wspomnieć o tym, że według niektórych źródeł zamek ten powstał w XIII wieku lub nawet wcześniej. Podobno na początku był to drewniany dwór, który następnie został rozbudowany. Nie jesteśmy jednak stwierdzić, czy rzeczywiście jest to prawda. Na temat zamku mówi się również, że w XVI wieku było to opolskie więzienie. Podobno również z czasem zamek został oddany w posiadanie protestantom, a następnie jezuitom, którzy nie zdołali i nie chcieli go odbudowywać i zdecydowali się na jego rozbiórkę. Jaka była dokładna historia tego obiektu nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić. Możemy w większości przypadków snuć tylko domysły. Na pewno nawet pozostałości po starym „Zamku Górnym”, są warte uwagi. Jest to jakaś atrakcja Opola, jednak nie aż tak istotna, aby warto było dla niej do tej miejscowości przyjechać. Znajdując się w Opolu można jednak zwrócić uwagę na te miejsce, tym bardziej jeśli akurat wybierzemy się na pieszą wędrówkę po okolicy. Wieża pozostała po zamku zachowana jest w świetnym stanie i ładnie komponuje się z budynkiem szkoły.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1744