Browar Stanisława Saskiego

Adres:

Ostrowiec Świętokrzyski

Wybudowany w 1908 roku Browar Saskiego ma szansę na gruntowną rewitalizację i stworzenie w budynkach znajdujących się u zbiegu Polnej i Siennieńskiej nowego centrum życia miasta.

Ostrowiecki Browar Kultury ma być siedzibą m. in. Biblioteki Publicznej, Biura Wystaw Artystycznych nawiązującego do tradycji artystycznych Ostrowca Świętokrzyskiego, a także Miejskiego Centrum Kultury. Ostrowiec Świętokrzyski słynął z produkcji piwa już w XIX wieku, kiedy działał tutaj browar należący do Jerzego Dobrzańskiego. Browar Stanisława Saskiego został otwarty później, w 1908 roku, a kolejne lata przyniosły jego dalszy rozwój i unowocześnienie zakładu przez uruchomienie tutaj własnej słodowni oraz wprowadzenie maszyn parowych, młyna zbożowego oraz wybudowanie prywatnej bocznicy kolejowej, skąd piwo z browaru Saskiego było transportowane na eksport. Browar działał także w trakcie II wojny światowej, niestety, jego założyciel, Stanisław Saski, został aresztowany przez Niemców i powieszony wraz z innymi mieszkańcami Ostrowca Świętokrzyskiego na rynku ostrowieckim w 1942 roku w odwecie za akcję sabotażową patrolu dywersyjnego Obwodu "Opatów" ZWZ przeprowadzoną na moście w Romanowie. Browar Saskiego prowadzony był jednak nadal przez brata Stanisława Saskiego – Juliusza, który jako jeden z pierwszych po wojnie wznowił regularną produkcję zatrudniając pracowników po zakończeniu okupacji niemieckiej. Zakład na skutek procesu nacjonalizacji przemysłu przeszedł na własność państwa, mimo wytoczonego procesu przez spadkobierców jego założyciela. Produkcja piwa została zakończona w browarze ostrowieckim w latach 70. XX wieku, a część budynków została przejęta na cele kulturalne – działalność centrum kultury i Biuro Wystaw Artystycznych. Dzięki planowanej rewitalizacji budynków mają one szanse na działanie w nowoczesnych warunkach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2260