Gmach Poczty Polskiej

Adres:

Aleja 3 Maja 12, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Koniec XIX wieku i początek XX to dla Ostrowca Świętokrzyskiego okres intensywnego rozwoju na skutek powstania huty – później nazwanej Zakładami Ostrowieckimi.

To z tego okresu pochodzi monumentalny gmach Poczty Polskiej mieszczącej się na głównej ulicy miasta - Alei 3 Maja. Przywódca okolicznej Polskiej Partii Socjalistycznej – Ignacy Boerner – późniejszy minister poczty i telegrafu, który w okresie rewolucji 1905 roku wraz ze swoją partią przejął na okres dwóch tygodni władzę w Ostrowcu Świętokrzyskim proklamując tu powstanie Republiki Ostrowieckiej, był inicjatorem budowy w mieście budynku Poczty Polskiej. W liczącym w okresie międzywojennym około trzydziestu tysięcy mieszkańców Ostrowcu Świętokrzyskim, poza budynkiem Poczty Polskiej w latach 1925-1927 powstała także Kasa Chorych. Warto pamiętać także, że nazwę Ostrowiec Świętokrzyski miasto przyjęło dopiero w 1937 roku – wcześniej było znane jako Ostrowiec Kielecki. Budynek Poczty Polskiej, którego cechą charakterystyczną jest wejściowa kolumnada w stylu palladiańskim stanął przy Alei 3 Maja, także zaprojektowanej w okresie międzywojennym jako ulicy łączącej Stary Ostrowiec z hutą w dzielnicy Klimkiewiczów. Jak na warunki średniej wielkości miasta, była wyjątkowo reprezentacyjna, z budynkami Banku Pfeffera naprzeciwko Poczty Polskiej, Domem Handlowym Lipy, domem kultury, kinem i teatrem oraz jedno- i dwupiętrowymi kamieniczkami. Nazywana przez lata Aleją Ostrowiecką, ulica obsadzona została kasztanami, które umilały mieszkańcom spacery. Tętniło tutaj życie towarzyskie i kulturalne miasta. W czasach nam współczesnych ze względu na likwidację regionalnego oddziału Poczty Polskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, budynek planowany jest do zmiany pełnionej funkcji. Prawdopodobnie będzie mieścić się tutaj instytucja kulturalna.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1791