Kościół pw. Św. Stanisława Biskupa

Adres:

Szkolna 23, Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon:

41 265 25 72

Znajdujący się w dzielnicy Denków w Ostrowcu Świętokrzyskim kościół pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa to budowla powstała na miejscu dawnego drewnianego kościoła ufundowanego w 1581 roku przez Stanisława i Kaliksta Michowskich.

Jeden z kolejnych właścicieli Denkowa – Stanisław Tarnowski stał się kolejnym fundatorem wyposażenia kościelnego. W okresie reformacji w XVII wieku kościół gościł także miejscowych wyznawców kalwinizmu, stając się świątynią ekumeniczną. Ze względu na bardzo zły stań drewnianego kościoła pod koniec XVII wieku rozebrano go i rozpoczęto budowę nowej, murowanej świątyni w barokowym stylu. Jej fundatorami byli dziedzice Bodzechowa – Kacper Teodor i Anna Siemianowscy. Konsekrowany w 1741 roku, kościół zyskał także w okresie późniejszym dzwonnicę i zakrystię ufundowane w 1807 roku przez hrabiego Jacka Małachowskiego. Na początku XX wieku, w 1905 roku, kościół poddano odnowieniu, dobudowując do niego dwie boczne kaplice i przedłużając całą budowlę. W zbudowanym na planie łacińskiego krzyża kościele można podziwiać we wnętrzach późnobarokowy ołtarz główny z wizerunkiem św. Matki Boskiej z Dzieciątkiem z przełomu XVII i XVIII wieku i znajdujące się obok wizerunki świętej Barbary i świętego Stanisława. Znajdują się tutaj także obrazy przedstawiające Świętą Rodzinę, świętego Antoniego Padewskiego, Serca Jezusowego oraz świętego Ignacego. Na ścianach znajdziemy epitafia ku czci członków rodziny Siemianowskich, marmurowe tablice nagrobne rodziny Kotkowskich, a także epitafia księży opiekujących się parafią. Cennym zabytkiem z XIX wieku jest znajdująca się przed kościołem drewniana dzwonnica. Przed wejściem znajduje się także krzyż nagrobny Magdaleny Rogojskiej, a na murze płyta z piaskowca – epitafium dla księdza Stanisława Wielockiego, przeniesiona tutaj z przedsionka kościoła.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 873