Pierwszy Przegląd Teatrów Amatorskich w Ostrowcu Świętokrzyskim

Wydarzenie archiwalne
Wtorek, 26 kwiecień 2016 10:00 WOLNY
Adres:

Aleja 3 Maja 6 

ul. Siennieńska 54

Ponad stu wykonawców w bardzo zróżnicowanym wieku z dziewięciu zespołów korzystając z dwóch scen zaprezentuje się 26 kwietnia podczas I Przeglądu Teatrów Amatorskich w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

To wspólne przedsięwzięcie Miejskiego Centrum Kultury oraz Wyższej Szkoły Biznesu

i Przedsiębiorczości, stanowiące element tegorocznych obchodów jubileuszu 20-lecia ostrowieckiej uczelni. Organizatorzy chcą, aby Przegląd stał się cyklicznym wydarzeniem będącym stałym forum prezentacji dorobku artystycznego amatorskich teatrów z całego kraju. Ma również inspirować instruktorów grup teatralnych do poszukiwania nowych form pracy. Właśnie temu mają służyć towarzyszące Przeglądowi Teatrów Amatorskich warsztaty dla wszystkich jego uczestników. Aktorka Teatru Lalki  i Aktora "Kubuś" w Kielcach Dorota Anyż poprowadzi zajęcia skierowane do członków amatorskich grup teatralnych, zaś animator dramy i kultury teatralnej dr Marek Świeca poprowadzi zajęcia z ich instruktorami.

 

Prezentowane w czasie I Przeglądu Teatrów Amatorskich spektakle będą wystawiane
na dwóch scenach: „klasycznej” w kinie „Etiuda” przy Alei 3 Maja 6 oraz kameralnej w Miejskim Centrum Kultury przy ulicy Polnej. Pierwsze pięć spektakli obejrzą widzowie w „Etiudzie”. Przegląd rozpocznie się o 10.00 występem artystów Teatrzyku „Baju Baj” z Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy zaprezentują swoją adaptację Pana Twardowskiego. Aż dwa programy - Czarowniczki przewodniczki oraz Skandal w rodzinie przedstawi Kabaret Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP. Scenariusz oraz reżyseria są wspólnym dziełem Krystyny Ewy Bałazy i  Alicji Kowalskiej. Kolejnym spektaklem będzie W poszukiwaniu szczęścia w wykonaniu Grupy Teatralnej „Pasjonata” z ostrowieckiego Zespołu Edukacyjno-Przedszkolnego Szkoła z Pasją im. Elżbiety Sołtys. Ostatnią sztuką spośród tych wystawianych na scenie „Etiudy” będzie Naszyjnik  na motywach noweli Guy’a de Maupassanta w wykonaniu Grupy Teatralnej „Nie Ma Co” reprezentującej Uniwersytet Trzeciego Wieku WSBiP.

 

Po dwugodzinnej przerwie o 15.00 I Przegląd Teatrów Amatorskich przeniesie się na kameralną scenę Miejskiego Centrum Kultury przy ulicy Polnej. Tam jako pierwszy zaprezentuje się Zespół Teatralny „Pani Kaa” z Młodzieżowego Domu Kultury w Zabrzu, który pokaże swój spektakl Bazar, Honor, Ojczyzna oparty na motywach książki Sylwii Chutnik Kieszonkowy atlas kobiet. Po nim z wyreżyserowanym przez dr Marka Świecę widowiskiem Być sobą wystąpi Teatr Akademicki WSBiP, działający przy Katedrze Pedagogiki ostrowieckiej uczelni. Reprezentujący Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim Teatr Doraźny pokaże niedawno nagrodzoną na inowrocławskiej „Arlekinadzie” sztukę Ballada bezludna, nawiązującą
do poezji Bolesława Leśmiana. Przedostatnim spektaklem będzie Mama-Nic na motywach dramatu Andrzeja Maleszki w wykonaniu Estrady Poetyckiej z Młodzieżowego Domu Kultury w Zabrzu. Na koniec zaprezentuje się Amatorska Grupa Teatralna ze Skarżyska-Kamiennej, która wystawi Wojnę chłopską, stanowiącą interpretację pierwszej części dramatu Jonasza Kofty pod tym tytułem. Na zakończenie całodziennego spotkania z teatrem amatorskim odbędą się wieczorne warsztaty prowadzone przez Dorotę Anyż i Marka Świecę. Początek o 19.00.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 769