Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Adres:

Świętokrzyska 37, Ostrowiec Świętokrzyski

Telefon:

41 265 36 51

Położony w południowo-zachodniej dzielnicy Ostrowca Świętokrzyskiego – Częstocicach – zespół pałacowo-parkowy jest jednym z cenniejszych zabytków miasta.

Należał do rodu Wielopolskich, którzy prace nad budynkiem zlecili w 1887 roku, a zakończyli dopiero w 1899. Pałac należący do rodziny Wielopolskich zaprojektowano w stylu eklektycznym, raczej ubogim w dodatkowe elementy dekoracyjne, nawiązującym raczej do surowego klasycyzmu. Prostokątny, dwupiętrowy budynek zdobi przede wszystkim fronton z dwiema parami kolumn oraz niewielkie balkony umieszczone na drugim piętrze zarówno od frontu, jak i strony ogrodu. Na frontowej ścianie znajduje się także herb Wieloposkich oraz data 1887 rok, kiedy rozpoczęto budowę pałacu. Mieszkańcami pałacu aż do 1931 roku byli Zygmunt i Maria Wielopolscy rezydujący tu z całą rodziną i goszczący znane osobistości tamtych czasów, m. in. generała Charlesa de Gaulle’a stacjonującego w okolicy. Po wcześniejszej śmierci męża, wdowa po nim – Maria – w 1931 roku zdecydowała się oddać pałac wraz z parkiem na rzecz Zakładów Ostrowieckich. W pałacu urządzone zostało wtedy luksusowy hotel oraz klub towarzyskim dla ważnych osobistości związanych z przemysłowym rozwojem miasta. Po wybuchu wojny pałac Wielopolskich stał się schronieniem dla urzędników huty, a między 1944 a 1945 rokiem działał tutaj niemiecki szpital wojskowy. Po II wojnie światowej budynek stopniowo podupadał, wykorzystywany jako siedziba szkoły podstawowej, świetlicy i przedszkola. Odnowa nastąpiła dopiero po przekazaniu obiektu przez hutę ostrowiecką w 1963 roku na rzecz Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Po remoncie budynku w 1966 roku otwarto tutaj działające do dzisiaj Muzeum Regionalne. Jego wystawy prezentują dzieje oraz dzieła sztuki pochodzące z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic miasta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1318