Brama Wróbla

Adres:

Otmuchów

Sięgając do kart historii dowiadujemy się, że niegdyś każde większe miasto miało mury obronne.

Tylko w nielicznych miastach ich pozostałości możemy podziwiać do dziś. Jednym z tych wyjątkowych miast jest bez wątpienia Otmuchów. Ta malownicza miejscowość położona u stóp Sudetów ma bogatą historię. W średniowieczy miasto to otaczały mury obronne. Wojny husyckie sprawiły niestety że te niemal zrównały się z ziemią. Zostały jednak odbudowane na przestrzeli lat - przebudowę ukończono w 1485 roku. W tym czasie istniały w Otmuchowie aż trzy wieże z bramami - jedna od południa, druga od północy a trzecia od wschodu. Są to kolejno wieża Młyńska, Grodkowska i Nyska. Niestety, do dzisiejszych czasów nie zachowała się ani jedna z wyżej wymienionych bram. Jedyna, jaka ocalała, to wybudowana w drugiej połowie czternastego wieku Wieża Wróbla. Zlokalizowana jest ona przy dawnej bramie Nyskiej. Do wybudowania Wieży Wróblej zostało użyte takie surowce jak kamień i cegła. Kamienna jest dolna część Bramy, natomiast górna jest ceglana. Do dzisiejszych czasów zachowało się kilka strzelnic, niektóre pamiętające szesnasty wiek. Znajdują się one w najwyższej kondygnacji. Ciekawostką jest, że swego czasu w murach Wieży Wróblej znajdowało się więzienie miejskie. Tak ciekawa historia sprawia, że to miejsce jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Brama Wróbla jest dumą nie tylko Otmuchowa, ale również całego kraju. Będąc w Otmuchowie nie zapomnij zaznaczyć tego ważnego do zwiedzenia obiektu. Za taką ciekawą lekcję historii będzie Ci wdzięczna cała rodzina. Dlatego nie zwlekaj i zabierz najbliższych na wycieczkę do Otmuchowa, koniecznie zobaczcie Bramę Wróblą! Jest to jedyne takie miejsce w swoim rodzaju. Może gra miejska z rodziną? Wykorzystując zabytki można zorganizować ciekawą lekcję historii nie tylko dla najmłodszych. Jest mnóstwo sposobów na spędzanie wolnego czasu w tym czarującym miasteczku. Taka forma aktywności spodoba się każdemu!

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1686