Kościół św. Anny w Otmuchowie

Adres:

Otmuchów

Polska to kraj niezwykły pod względem ilości i atrakcyjności miejsc turystycznych.

W każdej części kraju znajdzie się miejscowość z bogatą historią a w każdej takiej miejscowości - ciekawe miejsca do zobaczenia. Jedną z nich jest Otmuchów - Malownicze miasteczko położone u stóp Sudetów, nad Nysą Kłodzką. Otmuchów znamy z wielu zabytków, a jednym z najbardziej efektownych jest bez wątpliwości kościół pod wezwaniem świętej Anny. Ze względu na swoje położenie znany jest on również poz nazwą kościoła cmentarnego. Na jego miejscu niegdyś istniały dwie kaplice. Pierwsza z nich uległa zniszczeniu podczas wojen husyckich, a składała się ona z trzech ołtarzy. Druga kaplica posiadała tylko jedną nawę i nie była przystosowana do rozrastającej się coraz bardziej liczby mieszkańców tego malowniczego miasteczka. Podjęto decyzję o rozebraniu budynku, aby na jego miejscu stanął nowy kościół - kościół cmentarny. We wnętrzu kościoła znajduje się słynny obraz znanego malarza Hieronima Richtera. Nosi on tytuł " Święta Anna uczy Marię czytać " . Dzieło zajmuje centralne, główne miejsce w świątyni. Na tylnej ścianie kościoła widnieje kartusz herbowy. Jest to bardzo ciekawy element świątyni ze względu na swoje pochodzenie - został namalowany w 1699 roku. Obok kościoła cmentarnego znajduje się maleńka kapliczka. Warto zwrócić na nią uwagę. W jej wnętrzu bowiem znajduje się blaszany obraz sceny ukrzyżowania Jezusa, taki również nosi tytuł to dzieło. Jego twórcą jest ludowy malarz. Kościół pod wezwaniem świętej Anny jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Jego wyjątkowość przyciąga zwiedzających z różnych zakątków nie tylko naszego kraju, ale również tych zagranicznych. Kościół świętej Anny powinien znaleźć się na liście zabytków do odwiedzenia każdego polaka. Takie miejsca jak to dają nam nie tylko chwilę ulgi od otaczającego nas chaosu, ale również mogą być ciekawą lekcją historii. Zabierz zatem rodzinę i przyjaciół i odwiedźcie Otmuchów!

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1104