Kolumna Maryjna w Otmuchowie

Adres:

ul. Rynek, Otmuchów

Polska to piękny kraj pełen różnorodnych zabytków. Każde z miast może poszczycić się swoimi charakterystycznymi i wyjątkowymi budowlami czy rzeźbami.

Bez wątpienia znajdziemy je również w Otmuchowie. Na rynku tego wspaniałego, zabytkowego miasta widnieje kolumna Maryjna. Materiał, z jakiego została wykonana to piaskowiec. Rzeźba wyszła spod rąk słynnego śląskiego rzeźbiarza - Antoniego Joerga. Figura przedstawia postać Najświętszej Maryii Panny. Głowę zdobi jej aureola z dwunastu gwiazd apokaliptycznych. U stóp Maryi widoczna jest kula, która w zamyśle autora miała symbolizować Ziemię. Naszą planetę otacza potwór, symbolizujący diabła, z którego paszczy wydobywa się ognisty język. Maryja trzyma na rękach Dzieciątko Jezus, które z kolei w rękach ma włócznie, którą zabija potwora przebijając mu głowę. Ma to charakter symboliczny i wiąże się bezpośrednio z biblijnymi opowieściami. Ważną częścią dzieła są też widniejące na profilu płaskorzeźby. Przedstawiają one sceny biblijne takie jak Zwiastowanie, Nawiedzenie oraz Kuszenie Adama i Ewy. Podstać Maryi, która pokonuje węża znana jest jako Matka Boska Zwycięska i to właśnie tą postać przedstawia rzeźba. Tak łatwo dostępny zabytek nie może być pominięty przez żadnego z turystów. Warto chociaż na chwilę zatrzymać się w tym miejscu i zobaczyć, jak sceny biblijne ukazane są przez tak znanego rzeźbiarza. Sama rzeźba jest niezwykle precyzyjna i budzi podziw nawet u najbardziej wymagających wielbicieli sztuki. Przy okazji zwiedzania malowniczego miasteczka jakim jest Otmuchów, nie może zabraknąć na liście obiektów do zwiedzania właśnie tej kolumny. Podziwianie jej może być nie tylko pokarmem dla duszy, ale również bardzo cenną lekcją historii. Zabierz swoich najbliższych i jedźcie do Otmuchowa już dziś! Koniecznie wpadnijcie na rynek by chodź przez chwilę zobaczyć to wyjątkowe dzieło.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 900