Kościół św. Jana Ewangelisty w Paczkowie

Adres:

Kościelna 13, 48-370 Paczków

Gdy słyszymy o miejscowości jaką jest Paczków na myśl od razu nasuwają nam się mury obronne.

Nie bez powodu to miasto zwane jest przecież jako "polskie Carcassonne". Drugim słynnym zabytkiem jest Kościół Parafialny pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty. Warto zwrócić na niego szczególną uwagę, gdyż jest on najsłynniejszym w tej części Europy gotyckim sakralnym zabytkiem. Według podań kościół wzniesiono na ruinach poprzedniej, drewnianej świątyni. W szesnastym wieku nadano kościołowi funkcje obronne obawiając się najazdów ze strony Turków. Wokół powstałej w tym czasie studni umieszczonej w południowej nawie krąży wiele legend. Najsłynniejsza z nich tłumaczy przydomek - "tatarska" studia w razie najazdu wroga miała mieszkańcom służyć nie tylko jako źródło wody, ale również jako schronienie. W czasie zwiedzania kościoła Jana Ewangelisty należy zwrócić szczególną uwagę na sklepienia, szczególnie te w prezbiterium - tak rzadko spotykane w tej części kraju sklepienia sieciowe. W świątyni możemy znaleźć wiele wspaniałych zabytków, na przykład dzieła wszystkim znanego dłuta Wita Stwosza. Zachowała się również przepiękna dziewiętnastowieczna ambona. Kościół pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty powinien obowiązkowo znaleźć się na liście miejsc odwiedzanych w tej części kraju. Ciekawa historia oraz liczne zabytki sprawiają, że to miejsce jest niezwykłe i wyróżnia się swoją wyjątkowością na tle innych tego typu zabytków. Warto znaleźć chociaż chwilę czasu na odwiedzenie tego miejsca. A może zabierzesz ze sobą rodzinę i przyjaciół? Zabytki "z duszą" mają swój jedyny i niepowtarzalny klimat, który daje czas na myślenie o rzeczach ważnych, pomaga na ułożenie w sobie pewnej hierarchii. A może tego właśnie potrzebujesz? Chwili dla siebie? Bez zgiełku otaczającego świata? To wszystko masz na wyciągnięcie ręki! Wystarczy, że odwiedzisz to wspaniałe miejsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1739