Rezerwat przyrody Czarny Las

Adres:

Parczew

Bogactwo naturalnej roślinności oraz wyjątkowo dobra gleba sprzyjająca jej rozwojowi na Lubelszczyźnie powoduje, że w okolicach Parczewa znajdziemy kilka rezerwatów przyrody, wśród nich m. in. rezerwat Czarny Las.

Powstał on na terenie gminy Milanów, w powiecie parczewskim, w celu ochrony lasu mieszanego pochodzenia naturalnego. Na terenie rezerwatu obejmującym ponad piętnaście hektarów znajdują się bowiem wyjątkowo stare drzewa, wśród nich m. in. ponad 160-letnie dęby czy 130-letnie graby oraz lipy. Utworzony w 1981 roku rezerwat Czarny Las położony jest w 11 krainie Chełmsko-Podlaskiej klimatu „Wielkich Dolin”, dzięki czemu znajdziemy w nim wyjątkowo rzadkie i obfite runo leśne, a także drzewa sosnowe, brzozowe i klonowe dobrze rosnące na występujących tutaj glebach brunatnych i czarnych. Wśród rzadkich roślin występujących na terenie rezerwatu są m. in. wawrzynek wilczełyko, groszek wschodniokarpacki, listera jajowata, a także należące do rodziny roślin storczykowatych gnieźnik leśny i podkolan zielonkawy. Rezerwat można zwiedzać z zachowaniem ostrożności i szacunku dla otaczającej przyrody, bowiem jest on w ostatnich latach wyjątkowo narażony na zniszczenia spowodowane bliskością dróg i autostrad. Powstała tutaj między innymi ścieżka dydaktyczna pozwalająca na bliższe poznanie gatunków roślinnych i zwierzęcych zamieszkujących te tereny. Dzięki poprowadzeniu jej nad terenami podmokłymi rezerwatu oraz zaopatrzeniem w niezbędne poręcze i wygodne podjazdy, dostępna jest także dla osób niepełnosprawnych. Tablice opisujące rzadkie rośliny występujące na terenie rezerwatu umożliwiają przeprowadzenie tutaj zajęć dydaktycznych dotyczących chociażby ochrony przyrody. Innym sposobem zwiedzania rezerwatu Czarny Las jest przebycie utworzonego tutaj turystycznego szlaku rowerowego.

Odwiedziłeś oceń:
(4 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2946