Rezerwat przyrody Jezioro Obradowskie

Adres:

Parczew

Wyjątkowo urokliwym miejscem w okolicach Parczewa, sprawiającym wrażenie, jakby czas zatrzymał się tutaj dobrych parę lat temu, jest rezerwat Jeziora Obradowskiego położony około trzy kilometry od Parczewa.

Utworzono tutaj w 1975 roku ponad 80-hektarowy rezerwat chroniący unikalny teren wodno-torfowy z występującymi tutaj okazami zwierząt, ptaków, gadów oraz wyjątkową roślinnością. Znajdziemy tu m. in. tak rzadkie gatunki roślin, jak wierzba lapońska i brzoza niska wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin wśród roślin zagrożonych wyginięciem, turzyca dwupienna i strunowa, wierzba śniada, rosiczka długolistna, a także widłak torfowy. Rezerwat jest także miejscem schronienia zwierząt, wśród nich zaskrońców, żmii zygzakowatych, żurawi czy orlików krzykliwych, a podmokłe lasy odwiedzają często łosie oraz dziki. Rezerwat, oczywiście przy zachowaniu szacunku i ciszy, można obecnie odwiedzać. Jego największą atrakcją jest bowiem poprowadzona nad jeziorem oraz częścią torfowisk drewniana ścieżka przyrodnicza pozwalająca na odbywanie tutaj zajęć edukacyjnych oraz zwiedzania przez osoby zafascynowane bogactwem roślinności i fauny w okolicach Lubelszczyzny. Długa na 800 metrów kładka prowadzi nad lustrem jeziora i przez tereny podmokłe umożliwiając spacer zajmujący około czterdzieści minut. Jest ona dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i zapewnia należytą wiedzę dotyczącą rezerwatu Jezioro Obradowskie. W trakcie spaceru natkniemy się bowiem na tablice edukacyjne opisujące poszczególne gatunki roślin oraz zwierząt znajdujących się na terenie rezerwatu. To doskonała propozycja dla osób szukających ciszy, bogactw naturalnej przyrody nieskażonej ludzką ręką i doceniających urok miejsca, w którym można w pełni się nie tylko odprężyć, ale też zdobyć wiedzę dotyczącą otoczenia.

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2708