Rezerwat przyrody Królowa Droga

Adres:

Parczew

Bogata flora i fauna Lubelszczyzny powoduje, że jest to jeden z najczystszych ekologicznie terenów Polski, doskonały jako miejsce odpoczynku dla osób szukających ciszy, spokoju i bliskiego kontaktu z naturą.

Jednym z rezerwatów przyrody utworzonych w tej okolicy jest Królowa Droga – którego nazwa pochodzi od gościńca łączącego dawniej Wilno z Lublinem będącego miejscem częstych podróży orszaków królewskich. Rezerwat Królowa Droga zajmujący ponad 38 hektarów terenu leśnego, leżący w odległości około ośmiu kilometrów od Parczewa to jeden z najstarszych tego typu terenów ochrony na Lubelszczyźnie, utworzony w 1967 roku. Znajdują się tutaj wyjątkowo stare dęby szypułkowe, z których największe pomniki przyrody mają obwód pni dochodzący do kilku metrów. Występują tutaj też tak rzadkie i chronione okazy roślin, jak wawrzynek wilczełyko, orlik pospolity, naparstnica zwyczajna, a także lilia złotogłów. To także miejsce, w którym znajdują schronienie liczne gatunki ptaków, wśród nich: cyraneczki, żurawie, kanie, bociany czarne i białe, trzmielojady, zimorodki, dzięcioły, muchołówki oraz orliki krzykliwe. Dzięki temu zróżnicowaniu tereny leśne w okolicach Parczewa oraz rezerwatów to prawdziwy raj dla ornitologów i osób amatorsko podpatrujących życie ptaków. Okolice Parczewa i rezerwatu możliwe są do zwiedzania atrakcyjnymi widokowo trasami rowerowymi. Dla osób chcących spędzić tutaj urlop dostępne są także liczne gospodarstwa agroturystyczne, które oferują możliwość aktywnego spędzenia swojego urlopu, wypożyczając między innymi na miejscu sprzęt turystyczny. Dzięki wyprawie rowerowej można odwiedzić także ciekawe historycznie miejsca upamiętniające walki partyzanckie toczone w okolicznych lasach w trakcie II wojny światowej lub odpocząć w jednym z przygotowanych tutaj miejsc piknikowych.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2728