Szlak rowerowy Dzikiej Przyrody

Adres:

Parczew

Szlak rowerowy Dzikiej Przyrody oznaczony kolorem czerwonym wynosi około 42 kilometry.

Trasa zaczyna się przy Bazylice Mniejszej w Parczewie, dalej wiedzie przez Laski- Lasy Parczewskie do miejscowości Białka Sosnowica. Szlak został wyznaczony przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Rozwoju Regionalnego w Parczewie w 2004 roku. Na trasie, lub w pobliżu położone są cztery rezerwaty przyrody: „Jezioro Obradowskie”, „Torfowisko przy Jeziorze Czarnym”, „Królowa Droga” i „Lasy Parczewskie”. Rezerwat wodno- torfowiskowy „Jezioro Obradowskie” daje nam możliwość odpoczynku i miejsca zorganizowanie pikniku. Nadleśnictwo wykonało 250 metrową kładkę, z której można podziwiać taflę jeziora. Podczas trasy zobaczymy również kompleks bagien „Rude Bagno”, gdzie w czasie wojny powstało tutaj największe, leśne skupisko ludności żydowskiej. W miejscowości Białka warty zobaczenia jest pomnik znajdujący się przy dawnej szkole, upamiętniający ofiary pacyfikacji wsi w grudniu 1942 roku. Szlak ukazuje nam historyczne tereny takie jak: pomnik partyzantów polskich i radzieckich walczących w latach 1942-1944, mogiły partyzanckie, okopy i ziemianki z czasów II wojny światowej. Jednak głównie pokazuje piękno przyrody i krajobrazy naturalne. Są to tereny ostoi ptaków, które zostały wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. W przyszłości większość terenów będzie przekształcona w Parczewski Park Krajobrazowy, o czym świadczą wysokie walory przyrodnicze. Jest to jeden z najczystszych regionów w Polsce, dzięki czemu będziemy mogli zdrowo spędzić czas. Z roku na rok rozwija się tutaj baza turystyki i agroturystyki.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2104