Kościół św. Bartłomieja w Pasłęku

Adres:

plac świętego Wojciecha 11, 14-400 Pasłęk

Świątynia ta, wybudowana w stylu gotyckim, swój początek ma w 1 poł. XIV wieku. Wejście do kościoła wiedzie przez drzwi frontowe z rozetą oraz gotyckim portalem. We wnętrzu zaobserwować można trójnawową kompozycję architektoniczną budynku. Najstarszą częścią wnętrza jest prezbiterium, w którym miejsce znalazł ołtarz z XVII wieku. Do 1525 roku kościół ten był we władaniu rzymskich katolików. Od tego czasu świątynia stała się miejscem przeznaczonym dla ewangelików. Ta transformacja ściśle związana była z ówczesnym proboszczem, który w 1525 roku przeszedł na luteranizm. Dziś kościół ponownie służy sprawowaniu kultu przez kościół rzymsko-katolicki.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 904