Dom Ariański

Adres:

Batalionów Chłopskich 32, 28-400 Pińczów

Dom Ariański w Pińczowie powstał na przełomie szesnastego i siedemnastego wieku na Mirowie.

Mirów był kiedyś osobnym miastem, ale po krótkim czasie przyłączono go do Pińczowa. Warto także wiedzieć, że arianie to religijna wspólnota, która powstała pod koniec XVI wieku w Polsce. Obecnie nazywany jest także Drukarnią Ariańską. Dziś mieści się tam oddział Archiwum Państwowego w Kielcach. Do wnętrza tego okazałego budynku prowadzi portal, który zdobi łacińska sentencja: BENEDIC DOMINE DOMUM ISTAM ET OMNES HABITANTES IN EA. Oznacza to: Pobłogosław Panie temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom. Podobne sentencje łacińskie znajdują się także w obramieniach okien z gzymsami. Sama budowla mieści się w południowo-wschodnim narożniku mirowskiego rynku. W czasie wojen uległ zniszczeniom, ale gruntownie wyremontowano go już w 1948 roku. To budynek parterowy, który znajduje się na sklepionych piwnicach. Jego elewację pokrywa dekoracyjna rustyka. Jednym z głównych pomieszczeń jest przejazdowa sień, bardzo obszerna. Przy niej znajdują się prostokątne izby, z których najbardziej interesującą jest izba narożna, która charakteryzuje się kolebkowo-krzyżowym sklepieniem oraz oknami, których wnęki przyozdabiają przepiękne filary. Tylna elewacja, która znajduje się tuż obok niewielkiego dziedzińca słynie ze zrekonstruowanego już po wojnie portalu. Warto wiedzieć, że choć budynek nazywany jest Drukarnią Ariańską to prawdopodobnie nigdy nie pełnił takiej funkcji. Kolejną popularną nazwą jest "dom wójta mirowskiego". Możliwe, że w odległej przeszłości w budynku funkcjonowała łaźnia. Obecnie można tu znaleźć archiwalne zasoby z dziewiętnastego oraz dwudziestego wieku. Do kamienicy przylega także budynek, który jest magazynem archiwum. Jest on nowszy od kamienicy i znajduje się na południowy zachód od niej.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1741