Muzeum Regionalne w Pińczowie

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Piłsudskiego 2a, 28-400 Pińczów

Telefon:

041 357 24 72

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Regionalne w Pińczowie zostało założone w 1963 roku, ale działalność wystawienniczą rozpoczęło kilka lat później, w 1970 roku.

Obecnie jego dyrektorem jest Jerzy Znojek. Placówka ma swoją siedzibę w zabytkowych budynkach dawnego paulińskiego zespołu klasztornego. Mieszczą się one przy ulicy Piłsudskiego 2. Muzeum zajmuje część północnego, zachodniego oraz wschodniego skrzydła parteru oraz zejście do gotyckich piwnic. Muzeum składa się z wielu wystaw stałych oraz czasowych. Do stałych należy między innymi imponująca ekspozycja archeologiczna, zatytułowana "Pradzieje Ponidzia". Prezentuje ona przede wszystkim przedmioty, które pochodzą z wykopalisk. Są to głównie narzędzia, różne ozdoby oraz broń. Kolejną ekspozycją jest niezwykle interesująca wystawa historyczna, która zaznajamia zwiedzających z bogatą historią miasta, obejmującą czas od piętnastego wieku aż do II wojny światowej, kiedy to funkcjonowała tak zwana Republika Pińczowska. Na uwagę zasługuje również wystawa biograficzna, która skupia się na życiu i twórczości Adolfa Dygasińskiego, słynnego powieściopisarza i publicysty, który był przedstawicielem naturalizmu. Turystów zachwyca także ekspozycja przyrodnicza, zatytułowana "Przyroda Ponidzia", którą zawdzięcza się Zespołowi Parków Krajobrazowych Ponidzia. Oprócz tego powstała tu także galeria wielu sławnych postaci, które w jakikolwiek sposób powiązane są z Pińczowem. Między innymi jest to Jan Długosz, Santi Gucci, Zbigniew Oleśnicki, Aleksander Wielopolski, Hugo Kołłątaj, Jan Chryzostom Pasek, król Jan Kazimierz i wiele innych słynnych postaci. Oprócz tego muzeum opiekuje się Starą Synagogą w Pińczowie i lapidarium na parafialnym cmentarzu, które obejmuje dziewiętnastowieczne pomniki. Muzeum można zwiedzać przez cały rok oprócz poniedziałków, a we wtorki obowiązuje wolny wstęp.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1180