Ogród na Rozstajach

Adres:

Młodzawy Małe 17,28-400 Pińczów

Telefon:

41 3579265

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ogród na Rozstajach podziwiać można w Młodzawach Małych na Ponidziu. Miejsce to znajduje się na południe od Pińczowa w odległości około dziesięciu kilometrów.

Ten unikalny i przepiękny ogród jest dziełem Zofii i Tadeusza Kurczynów. Założyli go pod koniec ubiegłego wieku, a konkretnie w 1993 roku. Od tamtego czasu ogród ten jest największą atrakcją w niepopularnych dotychczas wśród turystów Młodzawach. Ogród na Rozstajach jest jedynym w całym województwie świętokrzyskim prywatnym ogrodem botaniczno-ornitologicznym, który mogą zwiedzać turyści. Przyjeżdża ich tu rzeczywiście bardzo dużo, z roku na rok coraz więcej. Ma on układ tarasowy, jest położony aż na kilku piętrach. Ogród tworzą przede wszystkim lessowe zbocza, które porośnięte są przez aż dwa tysiące gatunków roślin. Przede wszystkim są to gatunki rodzime, przystosowane do polskiego klimatu, ale nie tylko. Na uwagę zasługuje fakt, że można tu spotkać rośliny, które powoli coraz rzadziej występują w naturalnych siedliskach, bo są np. wypierane przez inne gatunki lub też celowo niszczone przez człowieka. Oprócz tego w ogrodzie żyje kilkanaście gatunków ozdobnych ptaków. Ogród zajmuje całkiem spory obszar, bowiem jest to aż jeden hektar, a najistotniejsze jest to, że cechuje go wielka różnorodność. Podziwiać można tu drzewa, krzewy, kolorowe, kwiaty, oczka wodne, rozmaite rzeźby i różne inne elementy, które własnoręcznie stworzył człowiek. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią przebywać wśród przyrody, którzy pragną wyciszenia, odpoczynku, refleksji. Zwiedzanie ogrodu możliwe jest od kwietnia do października w soboty i niedziele w godzinach od dziewiątej do dziewiętnastej. Istnieje także możliwość zwiedzania grupowego, sesji zdjęciowej oraz odwiedzenia punktu sprzedaży roślin. Ceny biletów są bardzo niskie, od 4 do 6 zł.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1339