Kościół pw. Narodzenia NMP w Piwnicznej Zdroju

Adres:

ul. Krakowska 6, 33-350 Piwniczna-Zdrój

W Piwnicznej Zdroju, w bliskiej odległości od rynku znajduje się kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Wybudowano go w latach 1881-1886. Budowla jest wykonana w stylu neobarokowym. Budynek powstał na miejscu innego kościoła, który niestety nie przetrwał próby czasu. Według dokumentacji archiwalnej, pierwsze informacje na temat kościoła w Piwnicznej Zdroju pochodzą już z 1375 roku. Poprzednia budowla została jednak zniszczona przez pożar, który niestety nawiedził miasto. To straszne zdarzenie miało miejsce w 1876 roku, choć nie był to pierwszy pożar kościoła w tej miejscowości. Dzisiejszy kościół rzymskokatolicki, który możemy podziwiać w Piwnicznej Zdroju jest budynkiem młodym, jednak bardzo ładnym, wartym obejrzenia. Przez lata, gdy budowano kościół, ludzie musieli sobie radzić z brakiem budynku, w którym można odprawiać mszę. Na początku nie było pięknego ołtarza, czy ławek dla wiernych. Wszystko udało się skompletować z biegiem czasu, z ogromną pomocą wiernych. Z aktualnych ciekawostek warto dodać, że dzięki przekazowi video przez Internet, możliwe jest zobaczenie tego, co aktualnie dzieje się wewnątrz kościoła, nawet wtedy, gdy nie jest w nim odprawiana żadna msza święta. Każdy z nas może więc przenieść się do wnętrza kościoła i zobaczyć jak wygląda. Jest to bardzo ciekawe, nowoczesne rozwiązanie, rzadko spotykane w innych kościołach. Oczywiście żadna transmisja video nie jest w stanie w pełni zastąpić nam zwiedzania w realnym świecie, dlatego jak najbardziej warto wybrać się do Piwnicznej Zdroju, aby zobaczyć kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, ale także, aby zapoznać się z innymi atrakcjami tej przepięknej i malowniczej miejscowości. Jeśli jeszcze nigdy wcześniej nie byłeś w Piwnicznej Zdroju, to najwyższy czas to zmienić.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1634