Studnia na rynku w Piwnicznej Zdroju

Adres:

Rynek, Piwniczna-Zdrój

Mało, w której miejscowości punktem turystycznym i atrakcją może być studnia. W przypadku Piwnicznej Zdroju, rzeczywiście jest to jeden z obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Wiele osób zapewne będzie się zastanawiało, dlaczego studnia miałaby być tak ważna i ciekawa. Otóż studnia, która znajduje się na rynku w Piwnicznej Zdroju, zaopatrywała wieki temu mieszkańców tej miejscowości w wodę. Według szacunków powstała ona około XVII wieku. Oprócz zaopatrywania mieszkańców w wodę pełniła również jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Mianowicie funkcję ratowniczą. Z tego też właśnie powodu znajduje się na rynku, który jest z reguły centrum miejscowości. Bardzo ciekawym faktem, który jest wart wspomnienia jest to, że woda do studni była doprowadzana rurami wykonanymi z drewna. Piwniczna Zdrój posiadała już wieki temu swój system wodociągowy. Niestety w roku 1876 miał miejsce pożar, który doprowadził do zniszczenia studni jak i jej całego wyposażenia. W pobliżu studni znajdowała się figura św. Floriana i tylko ona przetrwała pożar. Uratowana została dzięki temu, że w wyniku zamieszania, jakie wywołał ogień, została ona wrzucona do wnętrza studni i znalazła się w wodzie. Dzisiejsza studnia, którą możemy podziwiać na rynku, to rekonstrukcja z roku 1913. Znajduje się przy niej przepiękny zabytkowy już wóz strażacki, który jest ogromną atrakcją w rynku. Oczywiście ponad stu letnią studnię trzeba było niedawno odnowić, aby mogła nadal cieszyć wzrok mieszkańców jak i turystów, którzy chętnie przybywają do Piwnicznej Zdroju. Piwniczna Zdrój nie jest wielką miejscowością jednak jak najbardziej wartą uwagi. Tutejszy rynek i znajdujące się w jego okolicy atrakcje są naprawdę warte obejrzenia. Każdy, kto będzie w pobliżu powinien tutaj zajrzeć, bo warto.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2417