Ścieżka między Dąbrówką Dolną a Zawiścią

Adres:

Pokój

Ścieżka między Dąbrówką Dolną, a Zawieścią nosi nazwę śródleśne łąki.

Trasa rozpoczyna się od budynku leśniczówki, dalej wiedzie przez rzekę Bogacicę by następnie prowadzić łąkami do terenów leśnych. Na ścieżce przy dobrych warunkach atmosferycznych zobaczyć można liczne ślady zwierząt zamieszkujących te tereny. Pierwszy przystanek na trasie to "Bór Sosnowy" ze stanowiskiem 110-letniej sosny. Mijając bór sosnowy kolejny etap wycieczki prowadzi do śródleśnej osady Szubiernik, gdzie rośnie aleją stu dębów szypułkowych. Kolejny przystanek to "Łąki Szubiernik", które ze względu na podmokłe tereny wymagają wcześniejszego przygotowania przed przystąpieniem do zwiedzania. Przystanek ten to bogactwo różnorodnych gatunków turzyc. Na podmokłych terenach przy odrobinie szczęścia i cierpliwości zobaczyć można stada żurawi. Dalsza trasa wiedzie do "Stawów", które są typowymi stawami hodowlanymi. W tych okolicach planowana jest w przyszłości budowa platformy widokowej do obserwacji ptactwa leśno-błotnego, które zatrzymuje się na żer i stanowiska lęgowe na jednym z osuszonych stawów. Po obejrzeniu fauny i flory dalsza część wędrówki z powrotem wraca na tereny leśne, gdzie podziwiać można uprawę sosny, buka, dębu, brzozy i modrzewia. Kolejny przystanek to "Pomnik Przyrody", który jest formą ochrony zbiorowiska dębów szypułkowych. Ostatni przystanek wyznaczają "Wydmy" o średniej wysokości około 25 metrów i czterech kilometrach długości. Koniec trasy przebiega przez teren Dąbrówki Dolnej gdzie warto zobaczyć kościół p. w. Matki Boskiej Śnieżnej z 1933 roku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1178