Cmentarz żydowski w Pokoju

Adres:

Pokój

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę z tego, iż kiedyś Polska była krajem niezwykle zróżnicowanym, jeśli chodzi o narodowość zamieszkałych tu osób.

Na terenie naszego kraju szczególnie wielu było Żydów. Niestety po drugiej wojnie światowej ich ilość znacznie zmalała, gdyż w większości zostali oni wymordowani. Po Żydach został nam jednak spory kawałek kultury i sztuki. W Polsce znajduje się także wiele żydowskich cmentarzy, które najczęściej nie są w zbyt dobrym stanie. Jeden z nich znajduje się w Pokoju, niewielkiej wsi położonej w województwie opolskim na południu Polski. To właśnie w tej wsi jeszcze w 1842 roku znajdowała się gmina żydowska do której należało 96 członków. Ludzie ci posiadali zarówno swoją synagogę, jak i cmentarz. Po tak zwanej Nocy Kryształowej większość Żydów wyemigrowała z tych terenów. Żydowski cmentarz umieszczony jest przy ulicy Kolejowej. Jak informuje umieszczona tam tablica, powstał on w 1780 roku. Dziś możemy zobaczyć tam kilkadziesiąt pomników, które najczęściej stawiane były w formie obelisków oraz macew. Na terenie cmentarza znajduje się też mnóstwo pozostałości po grobowcach, którymi najczęściej są betonowe obramowania. Na nagrobkach możemy przeczytać napisy w języku zarówno hebrajskim, jak niemieckim, Niektóre z nich są pozłacane. Najczęstszym zdobieniem pomników są natomiast zdobienia florystyczne, które przedstawiają wici roślinne. Na niektórych widać jeszcze natomiast ślady polichromii. Cmentarz żydowski w Pokoju ogrodzony jest drewnianym płotem, choć brama jego nie jest zamknięta. Całość znajduje się na powierzchni około 0, 3 hektara. Z pewnością warto będąc w pobliżu Pokoju wstąpić na cmentarz żydowski. Takie zwiedzanie można połączyć z wycieczką w okolice Pokoju i zwiedzaniem innych cudownych miejsc znajdujących się na opolszczyźnie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1182