Park angielski w Pokoju

Adres:

Pokój

W Pokoju oprócz ogrodu francuskiego istnieje również park angielski, który dzieli się na park duży i park mały.

Powstał on w latach 1780- 1790, a zaprojektowany był przez niejakiego Kloeberga. Jego istotą było to, aby był zaprojektowany w sposób jak najmniej odbiegający od naturalnego krajobrazu. Nastrojowo-sentymentalny charakter ogrodu podsycały liczne elementy jego wystroju takie jak, zamki, świątynie, altanki, czy pawilony. Teren parku zajmował powierzchnię od salonu wodnego. Tuż zanim istniał tak zwany park mały. Alejki i dróżki, które się w nim znajdowały były rozmieszczone asymentrycznie. W 1863 roku stanął tu odlew śpiącego lwa, którego autorem był niejaki Theodor Kalid. Odlew ten postawiono na cześć księcia Eugeniusza Erdmanna, w podzięce za zasłużenie się Pokojowi, którego był właścicielem. W 1874 roku wzniesiono natomiast wspaniały pomnik Germanii tuż po zwycięstwie w wojnie francusko-pruskiej. Są tu także popiersie księcia Wilhelma oraz pomnik księcia Eugeniusza Erdmanna. W tej części parku znajduje się najstarsza w Polsce sosna wejmutka. Drzewo to zachwyca turystów swoimi pokaźnym rozmiarami, a także dostojeństwem, klasą i potęgą. Druga część parku angielskiego, tak zwana część duża znajduje się za Domem Strzelca, aż do Jeziora WIlhelminy. Znajduje się w niej wiele przeróżnych drzew egzotycznych. Była tam niegdyś winnica, a także dom winnogrodnika z tłocznią win. Dawniej istniały tam takie wspaniałości jak, zamek szwedzki, Dom Strzelca, zamek na Winnej Górze, rotunda, strzelnica, latarnia, przystań, pomnik, ptaszarnia oraz świątynie. Innym nie mniej interesującymi miejscem była natomiast rotunda, która otoczona była murem zrobionym z kawałków rudy. W dzisiejszych czasach ta część parku angielskiego przypomina las i niestety niewiele osób zadaje sobie sprawę o tym, jak wyglądało to miejsce kilkaset lat temu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1297