Piesza ścieżka edukacyjna - poznajemy park w Winnej Górze

Adres:

Pokój

Piesza ścieżka edukacyjna - poznajemy park w Winnej Górze powstała na celu ukazania istniejących obiektów architektonicznych, które obecne są na obszarze istniejącego już parku angielskiego.

Ścieżka podobnie jak ścieżka dydaktyczna poznajemy drzewa w parku w Pokoju składa się z ośmiu etapów. Pierwszy z nich rozpoczyna się przy wjeździe z drogi Namysłów-Opole do Winnej Góry. Na razie trasa biegnie zabudowaniami, by po dłuższej chwili rozpoczęła swój leśny bieg. Pierwsza atrakcja to sztuczne ruiny pochodzące z 1800 roku, jest to budowla z czerwonej cegły z wieżą, kolejna atrakcja na szlaku to bez wątpienia latarnia z 1780 roku, z oryginalnym źródłem światła w postaci wazy napełnianej smołą. Wieża miała na celu oświetlenie okolicznych stawów i oczek wodnych. Kolejna perełka architektoniczna to ruiny zamku w Winnej Górze oraz strzelnica znajdująca się na 5 przystanku. Obok ok 100 metrowej strzelnicy z 1840 roku znajduje się tzw. Dom Strzelca gdzie przechowywano bogate zbiory tarcz strzeleckich, po zasobach niestety nie ma śladu, zapewne zostały zrabowane podczas zawieruchy II wojny światowej. Kolejny przystanek na ścieżce to eluzjum, czyli okrągły plac zagłębiony w ziemi, otoczony murem z darni i obudowany cegłami i kamieniami. W miejscu tym kiedyś znajdowały się popiersia niemieckich generałów. Następny przystanek to świątynia Matyldy, która stoi na malej wysepce na środku stawu, świątynia oparta jest na 8 kolumnach, przykryta kopułą. Ze względu na ograniczony do niej dostęp jest dobrze zachowana. Ostatnim na trasie przystankiem jest pomnik Fryderyka Wielkiego z 1790 roku, ciekawostką jest fakt, że jest to jedyny pomnik cesarza austriackiego w Polsce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1444