Piesza ścieżka edukacyjna - poznajemy park w Pokoju

Adres:

Pokój

Pisząc o pieszej ścieżce edukacyjnej – poznajemy park w Pokoju, na wstępie należy napisać kilka słów o samej miejscowości Pokój.

Miejscowość położona jest w północnej części województwa opolskiego w powiecie namysłowskim. Jest to niewielka wieś liczbą mieszkańców nie przekraczającą 1500 osób. Co jest ciekawe wieś ma układ zabudowy w formie gwiaździstej i z wielkiego ronda rozchodzi się aż siedem dróg, które prowadzą do zabudowań mieszkalnych. Ósma droga prowadzi do pomników przyrody. W tym artykule na uwagę zasługuje ścieżka edukacyjna ,,Poznajemy park w Pokoju’’, park położony jest miedzy drogą wojewódzką E 454 Opole-Namysłów, a ulicą Wolności. Zarządcą parku na chwilę obecna jest urząd Gminy w Pokoju, który przejął park od Nadleśnictwa Kup w 2006 roku. Całkowita powierzchnia chroniona parku wynosi ok. 200 ha, sama gmina ma w użytkowaniu aż 45 ha. Ścieżka edukacyjna biegnie przez część użytkowana przez gminę. Przez park biegną nie tylko ścieżki i dróżki zbudowane zgodnie z założeniem, ale również i te, które mieszkańcy stworzyli na własne potrzeby. Historia parku rozpoczyna się od inicjatywy ogrodnika Webskeya, który chciał założyć przypałacowy park już w latach 1780-90 jako parku w stylu angielskim. Na przestrzeni wieków było wiele założeń i działań związanych z ubogaceniem terenów obok oficyny, dziedzińca i innych dworskich zabudowań. Zbudowano wtedy oranżerię cieplarnię. W potężnym ogrodzie wykopano również stawy, które pełniły wiele funkcji, zarówno rekreacyjną jak również służyły jako stawy hodowlane. Projekt ścieżki dydaktycznej biegnącej przez park powstał na bazie istniejących już obiektów architektury parkowej, alejek, pomników przyrody i ciekawych osobliwości tego miejsca. Na trasie ścieżki zobaczyć możemy miedzy innymi: głaz narzutowy, który został postawiony w tym parku w 1915 roku, sadzawki, dąb szypułkowy, ruiny popiersia księcia Wilhelma, salon wodny i inne formacje, które obecne są na trasie ścieżki edukacyjnej ,,Poznajemy park w Pokoju’’.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1477