Rowerowa ścieżka edukacyjna - Szlakiem kapliczek i krzyży przydrożnych w gminie Pokój

Adres:

Pokój

Rowerowa ścieżka edukacyjna - Szlakiem kapliczek i krzyży przydrożnych w gminie Pokój to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywny wypoczynek umilony bardzo ciekawym ukształtowaniem terenu charakteryzujące się wysoką lesistością licznymi oczkami i stawami.

Proponowana trasa umożliwia zapoznanie się z atrakcjami Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Tereny przez, które przebiega szlak rowerowy to jedne z najcenniejszych terenów leśnych w Opolszczyźnie. Długość trasy rowerowej wynosi zaledwie 25 km i jest uważana za średnio trudną, ze względu na liczne podjazdy i potrzebę dania więcej z siebie niż przy zwykłym rekreacyjnym jeżdżeniu rowerem. Przebieg trasy rowerowej to takie miejscowości: Pokój – Żabiniec – Domaradz – Fałkowie – Lubnów - Domaradzka Kuźnia - Dąbrówka Dolna – Paryż – Jagienna - Pokój szlak prowadzi typowymi szlakami komunikacyjnymi, ale również drogami leśnymi i polnymi, co pozwala na obcowanie z przyrodą i przydrożnymi kapliczkami i krzyżami, których w tym regionie jest wysyp. Prócz przydrożnych perełek sakralnych na szczególna uwagę na trasie zasługują cztery kościół o różnej architekturze, historii itp. Na trasie wycieczki zobaczyć możemy kirkut z 1780 roku, który położony jest w miejscowości Pokój. Później trasa mija kilka różnych kapliczek i krzyży przydrożnych każda z nich jest innego typu, innej budowy architektonicznej i z inną figurka w środku. Na trasie są zarówno kapliczki z figurkami Maryjnymi jak również tymi związanymi z lokalnymi patronami, jednym z nich jest niewątpliwie św. Florian patron strażaków, kapliczki z Jego podobiznami są ustawione zazwyczaj nieopodal domów strażaka.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1188