Stobrawski Park Krajobrazowy

Adres:

Pokój

Z pewnością każdy dobrze wie o tym, iż Polska jest przepięknym krajem.

Jednym z najwspanialszych jej regionów jest natomiast Opolszczyzna. Znajduje się tam mnóstwo parków krajobrazowych. Jednym z nich jest Stobrawski Park Krajobrazowy, który jest najmłodszym parkiem krajobrazowym tego regionu. Założono go 28 września 1999 roku. Jego powierzchnia, to aż 52600 hektarów. Jest on więc jednym z największych parków w naszym kraju. Leży na terenie, aż dwunastu gmin (Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Lubsza, Kluczbork, Lasowice Wielkie, Lewin Brzeski, Łubniany, Murów, Pokój, Popielów, Świerczów i Wołczyn). Stobrawsk Park Krajobrazowy powstał w celu ochrony przeróżnych gatunków roślin i zwierząt, z naciskiem na ostoje ptactwa wodno-błotnego. Ponad osiemdziesiąt procent parku zajmują przepiękne lasy. W większości są to monokultury sosnowe, a także starodrzewia liczące ponad dwieście lat. Na terenie parku chronionych jest około pięćdziesięciu gatunków roślin, natomiast około sto czterdzieści zalicza się do gatunków tak zwanych roślin rzadkich. Najciekawszymi roślinami występującymi w Srobrawskim Parku krajobrazowym są storczyki, wawrzynek wilczełyko, podkolan biały, kukułka krwista, kotewka orzech wodny, kruszczyk siny, długosz królewski, lilia złotogłów, czy też kruszczyk szerokolistny. Ponadto w parku możemy spotkać około dwieście dwadzieścia gatunków zwierząt, które znajdują się pod ochroną. Najwięcej jest tutaj wspaniałych ptaków. Zwierzęta na które warto zwrócić szczególną uwagę to między innymi: kormoran, bielik, zimorodek, bóbr oraz wydra. Na terenie tego parku znajduje się kilka rezerwatów przyrody (Rezerwat przyrody Barucice, Rezerwat przyrody Leśna Woda, Rezerwat przyrody Lubsza, Rezerwat przyrody Rogalice), Z pewnością Stobrawski Park Krajobrazowy jest miejscem, do którego warto przyjechać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3327