Trasa rowerowa - Jagienna, Wilczą Budę, Zagwiździe, Grabice, Młodnik, Radomierowice, Święciny, Dąbrówkę Dolną

Adres:

Pokój

Gmina Pokój dzięki bardzo ważnym i cenionym w skali województwa atrakcjom zarówno krajobrazowym jakie daje park z przylegającymi do niego zabudowaniami, jak i historycznymi i obyczajowymi postanowił wraz Polskim Towarzystwem Turystyczno- Krajobrazowym w Opolu stworzyć trasy rowerowe przebiegające przez gminę oraz przez Stobrawski Park Krajobrazowy.

Trasa rowerowa - Jagienna, Wilczą Budę, Zagwiździe, Grabice, Młodnik, Radomierowice, Święciny, Dąbrówka Dolna rozpoczyna się z Jagienna, gdzie życie w dalszym ciągu płynie wolno i ospale, dzięki temu, że jest to bardzo mała wieś z niewielką zabudową ograniczonymi punktami usługowymi. Dalej trasa oznaczona trasą rowerowa biegnie przez miejscowość Wilczą Budę, gdzie w lesie stoi tajemnicza XVIII wieczna chata zbudowana z drewnianych bali pokryta gonem. Historia mówi, że była to leśna karczma, przystanek na drodze dla podróżnych. Ze względu na znaczną dewastacje chata obecnie nie jest użytkowana do celów publicznych. Dalsza trasa wiedzie do Zagwiździa, gdzie na rowerzystów czeka kościół parafialny, grobowiec, cmentarz parafialny i inne zabudowania architektoniczne wpisane na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Dalsza trasa prowadzi przez malownicze leśne i łąkowe tereny Opolszczyzny, przez miejscowości Młodnik, Radomierowice, aż do końca trasy w Dąbrówce Dolnej. Cała trasa wiedzie przez niewielkie wsie, ale z bardzo bogatymi tradycjami, wspaniałymi przydomowymi ogródkami oraz ciepłymi ludźmi, którzy witają rowerzystów z uśmiechem na ustach.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1447