Trasa rowerowa - Lubienie - Winna Góra do Pokoju

Adres:

Pokój

Trasa rowerowa - Lubienie, Siołkowice Stare, Chróścicki Młyn, Kwaśno, Chróścice, Ameryka, Kaniów, Ładza, Grabczok, Okoły, Czarna Woda, Winna Góra do Pokoju to jedna z najbardziej malowniczych tras w gminie Pokój.

Początek wędrówki rozpoczyna się od miejscowości o wdzięcznej nazwie Lubienie, nazwa tej wsi położonej w powiecie opolskim pochodzą od dawniejszej nazwy,,łub’’ bądź,,lub’’ co oznaczało bagna i mokradła. Wieś zachowała XVIII wieczny układ przestrzenny oraz swoiste powiązanie z historią. We wsi prócz podstawowych punktów usługowych są: stadnina koni, leśniczówka, kościół ewangelicko-augsburski, kościół rzymskokatolicki. Trasa rozpoczynająca się z tego miejsca zapowiada dalsze niezapomniane wrażenia. Kolejna miejscowość na trasie to Siałkowice Stare, które są prawie w całości terenami rolnymi z nastawieniem na produkcje mleczarską i chów trzody chlewnej. Dla podróżującego rowerzysty na uwagę prócz zapachów i widoków na łąki i pola zasługują liczne zbiorniki wodne powstałe po wykopaliskach żwiru. To właśnie z tego sołectwa wydobywane są złoża żwiru wykorzystywanego do filtrów uzdatniających wodę. Są to unikatowe złoża w skali Europy. Dalsza trasa to liczne małe wisie i odcinki leśne, ale na szczególną uwagę dla uczestnika trasy rowerowej bez wątpienia zasługuje Winna Góra, gdzie znajduje się bardzo malownicze wzniesienie na, które rowerzyści mogą wjechać i odpocząć po ciężkiej trasie biegnącej przez tereny ,,Łąk nad Budkowiczanką’’ i prywatnymi stawami, bardzo bogatymi w ryby i wodne ptactwo.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 923