Cmentarz żydowski w Prudniku

Adres:

Kolejowa 40, 48-200 Prudnik

W połowie XVI wieku liczebność społeczności żydowskiej zamieszkującej Prudnik była znaczna.

Żydzi zamieszkiwali wyodrębniona enklawę przy tzw. zaułku Dolnym, obecnie są to okolice ul. Wąskiej. W 1540 roku w Prudniku wybudowano synagogę, natomiast rok później Żydzi otrzymali od prudnickiej rady miejskiej grunty pod cmentarz, za równowartość ówczesnych czterdziestu guldenów. Stary cmentarz żydowski został założony na Górze Piaskowej (obecnie są to tereny ul. Wiejskiej). Założenie cmentarza w 1541 roku, poprzedzone zostało wystosowanym w 1535 roku w imieniu rady gminy żydowskiej przez ich przedstawicieli Dawida Starego, Kaufmanna oraz Długiego Mojżesza stosownego wniosku do rady miejskiej o sprzedaż działki pod pierwszy kirkut w Prudniku. W obrębie tej żydowskiej dzielnicy drewniana synagoga i cmentarz położony na uboczu miasta służyły miejscowym Żydom do czasu wygnania ich z miasta (na prośbę mieszczan), przez cesarza Rudolfa II które to miało miejsce w 1570 roku. Na terenie nekropoli starego cmentarza nie zachowały się nagrobki. Teren obecnie nie jest ogrodzony, uchodzi za zaniedbany, widoczne są ślady wandalizmu i brak jest jakichkolwiek informacji, że jest to teren starego cmentarza żydowskiego. Nowa prudnicka nekropolia żydowska została założona w 1860 roku, znajduje się przy obecnej ulicy Kolejowej 40. Obok tego cmentarza znajdował się dom pogrzebowy - Tahara, wzorowany na architekturze synagogalnej. Obecnie ten obiekt służy za salę modlitw dla wyznawców zielonoświątkowych. W 1939 roku cmentarz przeszedł na własność Zrzeszenia Żydów w Niemczech, w czasie wojny udało się nie doprowadzić do zniszczeń nekropoli, niestety w późniejszych latach teren ten często padał atakami wandalizmu. Granice tej nekropoli są zgodne z tymi, z roku 1939 roku. Nowy cmentarz żydowski w przybliżeniu zajmuje powierzchnię około 0, 2 ha, zachowało się na nim około 140 wykonanych z marmuru, granitu, piaskowca i kamienia wapiennego nagrobków, które oznaczone są inskrypcjami w językach hebrajskim i niemieckim. Na terenie nekropolii cmentarza żydowskiego znajduje się pomnik poświęcony pamięci zamordowanych w 1945 r. Żydów - więźniów KL Auschwitz-Birkenau. Na cmentarzu na uwagę zasługuje zachowany grobowiec odznaczającej się w historii miasta rodziny Fränkel.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1744