Kościół św. Michała w Prudniku

Adres:

plac Farny 2, 48-200 Prudnik

Na pograniczu Polski i Czech, na Opolszczyźnie w maleńkim powiatowym mieście Prudniku, leżącym w zakolu rzeki Prudnik i Złoty Potok, w mieście którego historia sięga XIII wieku jest wiele ciekawych, zabytkowych miejsc, które warto zobaczyć.

Jedną z perełek architektonicznych Prudnika jest Kościół św. Michała Archanioła, będący kościołem parafialnym. Kościół mieści się przy Placu Farnym pod nr 2, w tym samym miejscu, w którym mieściła się pierwsza prudnicka świątynia, drewniana wzniesiona w roku powstania miasta czyli w 1279. Następnie w 1612 roku przystąpiono do budowy nowego kościoła, który charakteryzował styl renesansowy, jego budowę ukończono w 1638 roku, dokonano jego konsekracji, a kolejne lata na przestrzeni wieku związane były z wyposażeniem go w ołtarze i narzędzia liturgiczne. W roku 1651 w świątyni powstał ołtarz Meki Pańskiej, zbudowano tez kaplicę Weidingerów, obecnie nazwaną Kaplicą Miłosierdzia Bożego. Kościół, po kilku podpaleniach został ostatecznie odbudowany na przestrzeni lat 1730-1738, wzniesiono przy nim potężną wieżę z dzwonami, a za jego głównego budowniczego uznano Jana Innocentego Toppera. Lipiec 1752 roku to ważna data w dziejach tej świątyni. Wtedy biskup wrocławski Filip Gotthard Schaffgotsch dokonał konsekracji kościoła a także poświęcił trzy dzwony należące do świątyni. W 1803 roku nadbudowano wieżę kościoła. Okres wojen, który nawiedziły Polskę w XX wieku to wielka strata dla Kościoła św. Michała, dzwony zostają przetopione na armaty, zniszczeniu ulega także boczne wejście do kościoła. Obecnie kościół zachował formę pochodzącą z XVIII wieku, reprezentuje styl późnobarokowy. Jest świątynią trójnawową, murowaną. Chór, organy i wieża połączone zostały tzw. galerią wewnętrzną. Świątynia zachowała cenne wyposażenie pochodzące XVIII wieku. Do 1999 roku Kościołem opiekowali się dominikanie, od sierpnia 1999 roku posługę w kościele sprawują księża diecezjalni.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1627