Kolumna Maryjna

Adres:

Rynek, 48-200 Prudnik

Smukła i strzelista budowla prudnickiego Ratusza stanowi centralny punkt Rynku, ale tym, co przyciąga uwagę jest stojąca przed Ratuszem, od strony ulicy Zamkowej, w północno zachodniej części Rynku - Prudnicka Kolumna Maryjna.

Imponujący pomnik, ulokowany na czworobocznym cokole wykonany został z marmuru i kamienia piaskowego, jest przykładem kolumny doryckiej. Cokół kolumny został flankowany na narożach lizenami, które zwieńczono gzymsem. Każde z naroży cokołu, a są ich cztery zwieńczone zostało figurami świętych archaniołów: św. Michała pokonującego diabła, św. Gabriela z lilią, św. Rafała z rybą oraz Anioła Stróża z dzieckiem. Płyciny cokołu zawierają koliste medaliony przedstawiające sceny biblijne. Na cokole usytuowano postument, na którym stoi wysoka kolumna, na szczycie której znajduje się figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Maryja dzierży berło, umieszczone w prawej ręce, lewą ręką podtrzymuje Dzieciątko, na jej skroniach spoczywa korona. Lewa dłoń Jezusa trzyma monarsze jabłko, a prawa dłoń złożona jest w geście błogosławieństwa. Podstawę zabytku stanowią cztery płaskorzeźby – tonda, wyobrażające św. Józefa z Dzieciątkiem, św. Annę z Maryją, św. Jana Nepomucena oraz Pietę. Kolumna Maryjna została ufundowana w 1694 roku dla uczczenia ofiar epidemii dżumy, z przed prawie siedemdziesięciu lat, bowiem epidemia dżumy nawiedziła Prudnik w 1624 roku. Lokalizacja kolumny nie jest przypadkowa, prawdopodobnie w tym miejscu znajdowała się mogiła zbiorowa ofiar tej choroby. Budowę tej korynckiej kolumny prawdopodobnie wzorowano na kolumnie monachijskiej, a figurę wzorowano na podobnej kolumnie znajdującej się w Lubiążu. Prudnicka kolumna została ufundowana przez notariusza miejskiego i rajcę Piotra Ortmana i jego żonę Elżbietę z domu Netwing, która była wykonawcą jego ostatniej woli, bowiem kolumna powstała na mocy zapisu testamentowego prudnickiego notariusza. Zabytkową kolumnę wykonał rzeźbiarz Jan Österreich. Prudnicka Kolumna Maryjna to nie tylko zabytek, obecnie to także miejsce manifestacji religijnych i patriotycznych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 967