Pomnik 1000 lecia w Parku Miejskim

Adres:

Prudnik

Szczególnym miejscem na terenie Prudnika jest położony na południowy wschód od części starego miasta - Park Miejski, obejmujący tereny zlokalizowane pomiędzy ulicami Staszica, Dąbrowskiego i Parkową.

Park zajmuje powierzchnie prawie 11 hektarów. Park powstał w Prudniku z inicjatywy Towarzystwa Upiększania Miasta, które to pod koniec XIX wieku utworzyło w obecnej północnej części parku promenadę spacerową, którą obecnie przekształcona została na Park i służy mieszkańcom miasta jako miejsce odpoczynku. Projekt założeń krajobrazowych Parku został opracowany przez inspektora ogrodowego – Foxa. Park obecnie został wpisany do rejestru zabytków. Pod koniec XIX wieku na terenie Parku pośród licznych akcentów monumentalnych, powstał obelisk upamiętniający ofiary wojny prusko francuskiej która trwała w latach 1870-1871. Pomnik – obelisk ten odsłonięto w październiku 1888 roku. Na wysokim postumencie osadzono czworoboczny obeliskiem z rzeźba orła pruskiego. Ten obelisk liczył około 12 metrów wysokości. Po II wojnie światowej pomnik ten przekształcono, usuwając symbole pruskie. Obniżono cokół i w 1960 roku pomnik uzyskał nowy wygląd, jest nieco niższy od pierwowzoru. Obecnie pomnik przedstawia się następująco: u podstawy stopniowane schodki okalają bryłę pomnika, składającą się z wąskich czterech połączonych ze sobą kamienno - betonowych klocków, zwężających się ku górze, na których umieszczono dwie inskrypcję upamiętniające „700 lat miasta Prudnika” oraz „1000 lat Państwa Polskiego” w formie tablic oraz dodano płytki herby miast ziemi prudnickiej. Pomnik zwieńcza rzeźba orła piastowskiego, autorstwa artysty rzeźbiarza – kamieniarza Franciszka Łuczywo z Krakowa. Przy pomniku na skwerku została utworzona niska fontanna, pomnik osłonięty jest barierkami. Pomnikiem opiekują się obecnie uczniowie pobliskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Prudniku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 829