Ratusz w Prudniku

Adres:

ul. Kościuszki 3, 48-200 Prudnik

Prudnik to miasto położone u stóp Gór Opawskich, już w średniowieczu było doskonale ufortyfikowane, pozostałości murów i baszt w mieście widać do dzisiaj.

Prudnik nie został zniszczony w czasie II wojny światowej, dlatego w mieście zachowało się wiele zabytków. Miejscem, które wyznacza centrum miasta jest prudnicki Rynek o kształcie prostokąta z Ratuszem Miejskim, ulokowanym w jego środkowej części. Pierwotny Ratusz był budowlą drewnianą, powstał już w czasie średniowiecza, jednak uległ spaleniu przez Szwedów prawdopodobnie w 1627 roku. W tym samym miejscu powstał ratusz barokowy, który również kilkakrotnie był niszczony i palony. Zniszczenia prudnickiego ratusza miały miejsce w latach: 1650, 1653, 1779, by ostatecznie jego odnowieniu po wielkim pożarze miasta i modernizacji obiektu ratusza podjął się architekt Thomas ze Świdnicy, który w roku 1782 ostatecznie zakończył prace związane z odbudowaniem prudnickiego ratusza w stylu późnobarokowym. Pod koniec XIX wieku budynek Ratusza kolejny raz odbudowano, zachowano styl neoklasycystyczny, dodatkowo obiekt podwyższono. Obecnie Ratusz jest obiektem trzykondygnacyjnym, z zachowanym poddaszem oraz jest obiektem podpiwniczonym. Zwieńczony został od strony północnej wieżą wieloczłonową, klasycystyczną, której wysokość sięga sześćdziesięciu trzech metrów, wieża zakończona jest iglicą. Górna kondygnacja wieży ratusza i hełm powstały w 1856 roku. Prudnicki Ratusz, co może być zaskoczeniem dla współczesnego przeznaczenia takich obiektów, znajdujący się pod adresem Rynek 1, nie jest siedzibą władz miejskich, zlokalizowany w nim został Urząd Stanu Cywilnego oraz Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania. Prudnicki Ratusz wraz z wieżą ratuszową uchodzi obecnie za jeden z najpiękniejszych obiektów gmachów ratuszowych na terenie województwa opolskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1404