Wieża Woka w Prudniku

Adres:

Plac Zamkowy, 48-200 Prudnik

Telefon:

77 406 80 60

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Przy Placu Zamkowym, w samym centrum Prudnika znajduje się najstarszy zabytek Prudnika – XIII wieczna Wieża Zamkowa, zwana Wieżą Woka.

Od tego miejsca turyści rozpoczynają zazwyczaj zwiedzanie miasta, bowiem obiekt stanowi prudnicką perełkę. Wieża jest to pozostałością po XIII wiecznym zamku, uważana jest za jeden z najstarszych zabytków, nie tylko miasta ale i jeden z tego typu obiektów warownych uchodzących za najstarsze i występujące w Polsce. Nazwa zabytku nawiązuje do czeskiego rycerza Woka z Rosenberga, który uznawany jest za założyciela tej twierdzy. Budowę wieży rozpoczęto w 1255 roku. Budowa jest o kształcie cylindrycznym, miała charakter obronny, uznawana była za tzw. ostateczne miejsce obrony zamku, uchodzące przez długi czas za budowlę nie do zdobycia, bowiem charakteryzowały ją grube mury i wejście zlokalizowane na wysokości około 12 metrów. Pożar, który wybuchł w 1806 roku całkowicie zniszczył zamek, natomiast kamienna wieża ocalała z pożogi, tym samym stała się jedyną pozostałością po prudnickiej warowni. Obecnie Wieża Woka uznawana jest za ciekawy punkt widokowy w mieście, polecany, gdy chcemy zobaczyć zabudowę miasta. Ma wysokości 41 metrów. Została poddana renowacji w 2009 roku, między innymi pokryto ją gontowym dachem, dlatego obecnie możemy zwiedzać ten obiekt. ciekawostką jest zapewne fakt, iż jest budowlą, w której dobudowano charakterystyczne dla średniowiecznych obiektów tzw. hurdycje, czyli drewniany ganek nadwieszany na szczytach murów warowni, który pozwala z tego miejsca zobaczyć piękną panoramę miasta i okolicznych gór. Obiekt zabytkowa Wieża Woka jest udostępniony za opłatą do zwiedzania dla turystów w okresie od maja do września, z wyłączeniem poniedziałków. W pozostałych miesiącach roku, gdy chcemy zobaczyć wieżę, musimy kontaktować się z Muzeum Ziemi Prudnickiej, któremu podlega obiekt i ustalić warunki zwiedzania - dogodną godzinę wejścia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1388