Żółty szlak turystyczny: Dubiecko - Pruchnik

Adres:

Przemyśl

Żółty Szlak Pruchnicki, to standardowy jednodniowy turystyczny pieszy szlak górski. Można go pokonywać na dwa sposoby: z Pruchnika do Dubiecka lub odwrotnie.

Pod kątem trudności trasy dla mniej wprawionych turystów polecany jest kierunek z Pruchnika do Dubiecka - rodzinnej miejscowości Ignacego Krasickiego. Szlak ma 17 kilometrów długości i na jego pokonanie potrzeba około 4 godzin bez dłuższych przerw i czasu potrzebnego na zwiedzanie. Większość wędrowców decyduje się jednak na większą przerwę pod sklepem w Nienadowie, gdzie wypada akurat połowa trasy. Ważniejsze atrakcje, które można po drodze zobaczyć to Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Jodłówce i punkt widokowy na Mechowej Górze (446 m n. p.m.), gdzie znajduje się też węzeł szlaków. Przed wyruszeniem z Pruchnika warto zwiedzić jeszcze Kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja oraz obejrzeć chaty z podcieniami i kurne chaty, znajdując się wokół rynku, który zachował swój małomiasteczkowy XIX-wieczny charakter. Następnie wędrując cały czas przez teren Pogórza Dynowskiego i mijając kolejne miejscowości, docieramy do końca szlaku w Dubiecku, gdzie na zakończenie można zwiedzić pałac, kościół oraz zabytkowy park. W pałacu można coś zjeść, odpocząć, a nawet przenocować, aby następnego dnia wyruszyć na dalsza wędrówkę. Oprócz tego przy pałacu wybudowana została platforma widokowa, na którą koniecznie trzeba wejść, aby podziwiać piękno okolicy. Na trasie, oprócz wspomnianej Mechowej Góry, czeka nas wspinaczka także na inne szczyty, m. in. Partyję i Konik (356 m n. p.m.).

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1258